banner25

banner24

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 1638 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait bin 638 adet obje ve tarihi eser ele geçirildi. Operasyonda ele geçirilen eserler arasında, Osmanlı padişahlarından Sultan Albdülmecid’in tuğrası bulunan vakfiye de yer alıyor.

ASAYİŞ 07.11.2022, 12:30 07.11.2022, 12:43
Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 1638 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden bugün yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına yönelik olarak, Beşiktaş’ta iş yeri olarak faaliyet yürüten bir adrese 4 Kasım’da operasyon düzenledi.

Söz konusu adreste yapılan aramalarda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olan 27 adet halı ve kilim, 13 adet ahşap sandık ve 18 adet sandık kapağı, 5 adet Hristiyan inancına göre ikonalar, bakır ibrik ve sürahi, metal tepsiler, onlarca madeni tabak, bardak, cezve, kandil, hamam tası ve çerçeveli hat levhalar ile 2 adet sedef kakma tabanca ve bir adet de Sultan Abdülmecid'in tuğralı vakfiyesinin de bulunduğu bin 638 adet eser ele geçirildi.

656 adedi vakıf ve tekke mühürlü olmak üzere toplam bin 638 tarihi eser ile CİTES Sözleşmesi kapsamında olduğu tahmin edilen 5 yabani hayvan derisine el konuldu. Ele geçirilen eserler emniyette sergilenirken olayla bağlantılı bir şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)