Bafa Gölü manzaralı taş ocağı… Söke ‘inatçı’sını arıyor!

Aydın’ın Söke ilçesinde Bafa Gölü’ne yakın bir alanda Polat Maden San. Tic. A.Ş.’ye ait kuvarsit çıkarılan taş ocağının kapasite artırımına gidilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Projenin onay alması durumunda Söke’nin gözde köyleri olan ve Kemal Sunal’ın ‘İnatçı’ filmini çektiği köy alan Serçin ve Yeşilköy mahalleleri ile Bafa Doğal Milli Parkı’na taş ocağı komşu olacak.

EKONOMİ 07.10.2021, 11:13 07.10.2021, 11:58
Bafa Gölü manzaralı taş ocağı… Söke ‘inatçı’sını arıyor!

Söke’nin Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Polat Maden San. Tic. A.Ş.’ye ait taş ocağı için kapasite artırımına gidilmesi için firma harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan projenin onay alması durumunda “Çevre ve Etki Değerlendirme” (ÇED) süreci başlatılacak.

YILLIK 250 BİN TON ÇIKARILACAK
Toplamda 24,99 hektarlık alanda yapılması planlanan çalışmalarda yıllık 250 bin ton kuvarsit çıkarılması öngörülüyor.  
Yılda 4 milyon ton hafriyat kazısının yapılmak istendiği projede kuvarsitin patlatma usulü ile çıkarılacak.

PARAGÖZLERE KARŞI MÜCADELEYİ ANLATAN FİLM ÇEKİLMİŞTİ
Projenin onay alması durumunda Kemal Sunal’ın baraj inşaatı yapılacağını önceden duyan ve köyü ele geçirmek isteyen paragözlere karşı mücadelesini anlatan “İnatçı” filminin çekildiği Serçin ve Yeşilköy ile Bafa Doğal Milli Parkı’na taş ocağı komşu olacak.

Taş ocağı projesinin Yeşilköy’ün 3 kilometre yakınında olması da dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİNDEN
Merkezi İstanbul’da bulunan Polat Maden San. Tic. A.Ş., İbrahim Polat Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 10 ayrı sektörde faaliyet gösteren firmanın Çine-Yağcılar’da da bir taş ocağı işletmesi bulunuyor. Bir dönem Galatasaray eski başkanı Adnan Polat da şirketin yönetim kurulunda yer almış ve 2015 yılında yollarını ayırarak Polat Holding A.Ş. işletmesini kurmuştu.

AYDIN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: HABER: AYŞE YILMAZ
Yorumlar (0)