banner25

banner24

Dosso Dossi Holding Ceo’su Eraslan: 40 Milyon Dolarlık Bir Ciro Hedefliyoruz

Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra ilk kez fiziki olarak düzenlenen tekstil fuarı Antalya'da gerçekleştirildi. Fuara, uçuş yasağına rağmen 450’si Rus olmak üzere yaklaşık dört bin tekstilci katıldı. Dosso Dossi Holding CEO’su Hikmet Eraslan, “Fuarda yapılan bağlantılar ve yıl içindeki satışlarla birlikte yaklaşık 40 milyon dolarlık bir ciro hedefliyoruz” dedi.

EKONOMİ 21.06.2021, 14:00
 Dosso Dossi Holding Ceo’su Eraslan: 40 Milyon Dolarlık Bir Ciro Hedefliyoruz

EDDA SÖNMEZ 

Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra ilk kez fiziki olarak düzenlenen tekstil fuarı Antalya'da gerçekleştirildi. Fuara, uçuş yasağına rağmen 450’si Rus olmak üzere yaklaşık dört bin tekstilci katıldı. Dosso Dossi Holding CEO’su Hikmet Eraslan, “Fuarda yapılan bağlantılar ve yıl içindeki satışlarla birlikte yaklaşık 40 milyon dolarlık bir ciro hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin en büyük tekstil pazarlama organizasyonu olan Dosso Dossi Fashion Show, 15 – 20 Haziran arasında Antalya Expo Center’da gerçekleştirildi. 100 tekstil üreticisi marka ile 30 ülkeden gelen yaklaşık dört bin hazır giyim alıcısının bir araya geldiği fuarda, uçuş yasağının yaşandığı dönemde olmasına rağmen farklı ülkeler üzerinden aktarma yaparak gelen Rus alıcılar dikkat çekti.

İki yıl aradan sonra Antalya’da gerçekleştirdikleri ilk fuar ile üretim kontağını çevirdiklerini belirten Dosso Dossi Holding CEO’su Hikmet Eraslan, “Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 30 ülkeden yaklaşık dört bin hazır giyim alıcısını ağırladık. Sonbahar-kış ürünlerinden oluşan yeni kreasyonlar çok beğenildi. Yoğun bir satış gerçekleşti. Yıl içinde devam edecek tekrar satışlarıyla birlikte yaklaşık 40 milyon dolarlık bir ciro hedefliyoruz. Bu sayede kadın, erkek, çocuk ve ayakkabı sektörleri ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 30 bin kişilik bir istihdama da katkı sağlıyoruz” dedi.

"RUSLAR BİZDEN BİZ RUSLARDAN VAZGEÇEMİYORUZ"

Pandemi nedeniyle Rusya ile yaşanan uçuş yasağına denk gelen fuarın Ruslar için de çok büyük önem taşıdığını belirten Hikmet Eraslan, daha önce yaşanan uçak krizinde olduğu gibi farklı ülkeler üzerinden aktarma yaparak gelen Rus tekstilciler olduğunu söyledi. Ağırlıklı olarak Sofya, Dubai ve Bakü aktarmalı gelen 450 Rus hazır giyim alıcısını Antalya’da ağırladıklarını anlatan Hikmet Eraslan, şöyle devam etti:

“Ruslar bizden, biz Ruslardan vazgeçmiyoruz. Böyle bir dönemde 450 Rus tekstilciyi ağırlamak hem bizler hem de üretici markalarımızı açısından büyük moral oldu. Yuna Sabanchieva adlı bir kadın misafirimiz, Rusya’nın Murmansk Bölgesi’nden yola çıkarak sırasıyla Moskova, Sofya, İstanbul ve Antalya’ya uçuşlarıyla 4 aktarma yaparak geldi. Bu bizi çok mutlu etti ve kendisini özel olarak ağırladık. Diğer Rus misafirlerimizi de bizimle birlikte oldukları için çeşitli promosyonlarla ödüllendirdik.”

ONLINE VE FİZİKİ FUAR BİR ARADA

Antalya fuarı kapsamında bir ilki de gerçekleştirdiklerini belirten Hikmet Eraslan, 100 tekstil üreticisinin fiziki olarak katıldığı fuarı, online fuar ile birleştirdiklerini söyledi. www.dossodossi.com üzerinden yaptıkları online toptan satışlar kapsamında yüzlerce markanın yeni sezon ürünlerini sattıklarını belirten Hikmet Eraslan, “Antalya’ya gelemeyen alıcılara bu sayede alışveriş imkanı sağladık. Fuar özelinde oluşturulan kreasyonlara ve diledikleri modellere ulaşabildiler. Binin üzerinden tekil alıcı ile alışveriş gerçekleştirildi. Fuardaki online satışlar toplam hacimde yüzde 20’lik bir pay aldı” dedi.

YENİ PAZAR AFRİKA

Pandemi nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamalarında iş hacimlerinin düştüğünü, ancak güçlü altyapıları sayesinde bu süreci fırsata çevirmeyi başardıklarını da ifade eden Hikmet Eraslan, “Çalışmalarına başladığımız toptan online satış kanalımız www.dossodossi.com'u güçlendirdik. Teknik ve profesyonel açısından büyük bir yatırım yaptık. Türkiye’nin en güçlü online satış kanalını hayata geçirdik” diye konuştu.

Online üzerinden uluslararası iş birlikleri de yapmayı hedeflediklerini belirten Hikmet Eraslan şunları söyledi:

“Sadece tekstil değil, tüm ihtiyaç ürünlerini pazarlayabilecek bir online sistem kurduk. Öncelikle Afrika’yı hedefleyerek bu alanı geliştirdik. Afrika ülkelerinin Laleli ve Osmanbey’e ilgisi var. Afrika’nın güçlü online siteleriyle iş birlikleri yaparak onlarla güçlerimizi birleştirip katma değeri yüksek Türk ürünlerini yeni pazarlara taşıyacağız. Altı ay kadar sonra tekstil dışında yeni ürünleri toptan satışa dahil ederek Ali Baba gibi her şeyi pazarlayabilen dünya çapında bir marka olmak için yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”

 

Yorumlar (0)