banner25

banner24

Erdoğan: "İhracat rekoru kırıldı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin dünya ihracatındaki payının yüzde 1 seviyesine ulaşarak kritik eşiği yakaladığını söyledi. Erdoğan, "12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyarı aşarak 17 Eylül itibarıyla 210 milyar dolarla rekor kırdı. Amacımız uzak coğrafyalardaki ülkelerin ithalatlarında ülkemizin payını 4 kat artırmaktır" dedi.

EKONOMİ 19.09.2021, 09:55 19.09.2021, 14:30
Erdoğan: "İhracat rekoru kırıldı"

Cumhurbaşkanı ErdoğanTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde konuştu. Ödülleri kazanan sektör birincilerini ve en yüksek ihracat yapan firmalar ile temsilcilerini tebrik eden Erdoğan, ihracatçıların her zaman yanında olmayı sürdüreceğini söyledi. Erdoğan, "Ticaret sadece mal alıp satmanın ötesinde misyonlara sahiptir. İhracatçılarımız ticaretle birlikte kültürel ilişkilerimizin de en önemi temsilcileridir. Sizler bu ülkelerin ihracatçı sıfatı taşıyan uçbeylerisiniz, elçilerisiniz, yeri geldiğinde serdengeçtilerisiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

“İHRACAT BAŞARIMIZ ÜLKEMİZ EKONOMİSİNİN YÜKSELEN GÜCÜNÜN SEMBOLÜDÜR"

hracat başarımız ülkemiz ekonomisinin yükselen gücünün sembolüdür. Nitekim sizlerin 5G diye ifade ettiği güçlü altyapı bizim 2023 hedeflerimizin de özeti mahiyetindedir. Bu hedefleri ve daha fazlasını büyük ve güçlü Türkiye başlığı altında topluyoruz. Türkiye dünya ihracatında yüzde 1 seviyesini yakalayarak kritik seviyeyi yakaladı.

SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İHRACATÇI SAYIMIZI 300 BİNE YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için sürekli yatırımı ve üretimi artırarak yoluna devam eden Türkiye'nin en önemli kozu ihracat gücüdür. İhracatçı sayımızı önce 150 bine, ardından 300 bine yükseltmeyi hedefliyoruz. Milletimizle ve iş dünyası ile birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece kimse bizi hedeflerimizi gerçekleştirmekten alıkoyamaz.

211 MİLYAR DOLARLA REKOR KIRDI

Geçtiğimiz yıl ihracatta çok iyi bir performans yakalamıştık. Bu yıl çok daha iyi seviyedeyiz. Aylık, 6 aylık ve 12 aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. 12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak 210 milyar dolarla rekor kırdı. Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52'lik artışı ifade eden 19 milyar dolarla tüm zamanların rekorunu elde ettik. Eylül ayında da 20 milyar doları bulacağımızı ümit ediyoruz. 2. çeyrekte yüzde 21,7 gibi rekor bir büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin bu başarısına mal ve hizmet ihracatının katkısı 10,8 puandır. Dünyada ülkemizin ihracattaki hızlı yükselişi ile mukayese edilecek pek az örnek vardır. 

İHRACATI GELİŞTİRME FONU İLE BİR FİNANSMAN KAYNAĞI OLUŞTURUYORUZ

 İhracatçılarımızla birlikte yeni kıtalara ve yeni fırsatlara doğru yöneleceğimiz bir döneme gidiyoruz. Bugün burada artan ihracatımızın hızına uygun finansmanı sağlayacak yeni bir mekanizma kurmakta olduğumuz müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İhracatı Geliştirme Fonu ile sadece sizlerin erişimine açık bir finansman kaynağı oluşturuyoruz. TİM'in katkılarıyla oluşacak bu fon sayesinde ihracatçılarımızın finansa erişiminde teminat sorunu ortadan kalkacaktır. 

TİM'İN DE YER ALACAĞI FUAR ALANINI İNŞALLAH ÜLKEMİZE KAZANDIRACAĞIZ

 Bir başka müjde de İstanbul'u ülkemizin kapasitesine uygun bir fuar merkezine kavuşturmak için atacağımız adımdır. TİM'in de yer alacağı bu fuar alanını inşallah ülkemize kazandıracağız. Sanayi devrimini kaçıran bir ülke olarak küresel siyasi ve ekonomik sistemin yeniden yapılanma sancılarını yaşadığı şu dönemi inşallah en iyi şekilde değerlendireceğiz. Salı günü Amerika'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ifade edeceğim gibi yeni küresel sistemde hak ettiğimiz yeri almak için üzerimize ne düşüyorsa yapmakta kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bize bu konuda ihtiyacımız olan yönetim kapasitesini sağlamıştır.”

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)