TAHAP Başkanı Sarıoğlu’ndan ‘gıda fiyatları’na karşı önlem çağrısı

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu (TAHAP) Başkanı Mustafa Sarıoğlu, gıda fiyatlarında yaşanan zamların hem vatandaşı hem üreticiyi mağdur ettiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

EKONOMİ 22.10.2021, 12:24 22.10.2021, 12:34
TAHAP Başkanı Sarıoğlu’ndan ‘gıda fiyatları’na karşı önlem çağrısı

Sarıoğlu açıklamasında “14 yıl önce de, bugün de Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde ‘gıda terörüne, raf terörüne hayır’ diyen tek STK, TAHAP olarak biziz. Gıda fiyatlarını tüketen yürekler lehine çevirmenin yolu, bölgesel üretim planlamasına geçmek, üreten yürekleri uluslararası gübre ve ilaç baronlarından kurtarmak, üreten yürekleri, tüketen yürekleri ve yöneten yürekleri ‘tek yürek, tek nefes, tek ses birlikte Türkiye’yiz’ felsefesi merkezine oturtmaktan geçer. Hiç bir şekilde devlet garantisi olmayan üretim modellerini TAHAP olarak desteklemeyeceğimiz gibi gerçekleştirilmesine de hukuki haklarımız çerçevesinde asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Tarım ve gıda konusunun milli güvenlik meselesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Sarıoğlu, “İlköğretimden başlayarak üretim merkezli eğitim sistemine geçmek zorundayız. Net bir ifade ile TARIM VE GIDA milli güvenlik meselesi ilan edilerek yol haritası milli plan ve programlarla çizilmelidir. Gelinen noktada konvansiyonel tarım modelinin başarısız olduğu acı bir gerçektir. Tüm bu konularla ilgili önümüzdeki hafta detaylı bir açıklama federasyonumuz tarafından yapılacaktır. Artık ülkemizde sürdürülebilir tarım politikalarını bu toprağın kendi evlatları belirlemelidir. Bu konuda devletimizin kurumlarının ve hükümetimizin, bakanlığımızın elini güçlendirecek her türlü desteğe hazır olduğumuzu saygıyla kamuoyuna açıklıyoruz” dedi.

EKONOMİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: HABER: AYŞE YILMAZ
Yorumlar (0)