banner25

banner24

Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret komisyonunun üçüncü toplantısının sona ermesi sonrası açıklamalarda bulundu. Atalay, “Teklifimizi bakan beye ve komisyona ilettik. Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL” dedi.

EKONOMİ 20.12.2022, 17:07 20.12.2022, 17:33
Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

Milyonları ilgilendiren asgari ücrette ilk resmi rakam telaffuz edildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2023’te geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamındaki üçüncü toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrası açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“TÜRK-İŞ, 40 senedir araştırma yapıyor Türkiye’de. Açlık ve yoksulluk üzerine uzman arkadaşlar çalışma yapıyorlar. Ayın 1’inde TÜRK-İŞ’in açlık sınırı 7 bin 785. Yoksulluk 10 bin lira. Böyle bir ifade kullandık. 20 gündür 'TÜRK-İŞ’in teklifi 7 bin 785...' Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan beye söyledim. Komisyona söyledim. TÜRK-İŞ’in resmi teklifi 9 bin lira. Verirlerse masaya oturur imzalarız, vermezlerse o işin içinde olmayız."

AÇIKLAMA SONRASI BAKANLIKTAN AYRILDI

Atalay, açıklama sonrası bakanlık binasından ayrıldı. 

BAKAN BİLGİN AÇILAMA YAPMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3. toplantıda uzlaşma sağlanacağını, işçilerin beklediği, işverenin de ödeyebileceği bir ücretin belirleneceğini söylemişti.

Bilgin, "Esas problem şudur. Enflasyon şartlarında emekçilerin enflasyonun baskısından onları kurtaracak bir ücret seviyesinin belirlenmesi. Bunun yanı sıra işverenin ödeyebileceği bir ücret seviyesinin belirlenmesi" demişti.

İŞVEREN NE TALEP EDİYOR?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücretle ilgili henüz net bir rakam açıklamadı. TİSK, işçilerin ve işverenlerin gözetildiği dengeli bir asgari ücretten yana tutum sergiliyor.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 37'Sİ ASGARİ ÜCRETLİ

Asgari ücret 2022 için net 4 bin 253 TL olarak belirlenmiş, yılın ortasında ise tekrar artış yapılarak yaklaşık 5 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Ayrıca 2022 başından geçerli olmak üzere asgari ücrette damga vergisi ve asgari ücrete kadar tüm çalışanlar için gelir vergisi kaldırılmıştı. Bakanlık verilerine göre özel sektör çalışanlarının yüzde 37’si asgari ücretli.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)