Zeytinin karasuyu gübre olacak

Zeytinyağı üretiminde her yıl yüzlerce ton karasu doğaya bırakılıyor. Çevre kirliliğine yol açan karasunun ekonomiye kazandırılması için Morova firması harekete geçti. Proje ile zeytinyağından çıkacak olan karasu gübre yapımında kullanılacak.

EKONOMİ 29.12.2021, 15:24 29.12.2021, 15:27
Zeytinin karasuyu gübre olacak

Aydın’da 21 yıldır zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren Morova, çevre kirliliğine yol açan ve zeytinden çıkan karasuyun gübre olarak üretime kazandırılması için çalışmalara başladı.

Organomineral gübre türündeki ürün 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen ürün ile ilgili olarak açıklama yapan Morova Yönetim Kurulu Başkanı, Ziraat Mühendisi Taylan Şenol yaptığı açıklamada “Sektördeki yeniliklerin sürdürülebilir olması, tekrarlanabilir ve ekonomik olması yanında çevrenin kullanımı çok önemlidir. Çevrenin kirletilmemesi insan ve toplum sağlığı için asıl önemli olandır. Zeytin atığını kullanılabilir hale getirdiğimiz durumda 275 milyon dolarlık katma değeri ülkemiz ekonomisine kazandırılabileceğiz” dedi.

EKONOMİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (1)
İsmet Bozkurt 1 ay önce
Çalışmalarınızın bilimsel temele dayandırılması halinde hem sektör hem çiftçi hemde çevreye yararlı olacağı kesindir. Uğraşılarınızda başarılar dilerim.