Süper Lig’de haftanın maçı, iki ezeli rakibin karşılaşmasıydı. Oynadığı son on maçta yenilmeyen ve bu maçların dokuzunu kazanan Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor’un konuğu, son dönemlerde çeşitli tarışma konularının odağındaki Fenerbahçe’ydi. Caner Erkin’i kamp kadrosuna almayarak farklı bir gündem yaratılmasına sebep olan Erol Bulut’un olası bir mağlubiyette nasıl bir kaosun içinde kalacağı soru işaretiydi.

Covid’li oyuncuların iyileşmesiyle tam kadro sahaya çıkabilen Trabzonspor’da en önemli unsur Uğurcan’ın dönüşüydü muhakkak. Konuk takımın açıklanan kadrosunda üç stoper olmasına rağmen wing-back sol kanat eksikliği, üçlü savunma kurgusu ihtimalini çöpe atıyordu. Nitekim dörtlü savunma hattıyla oynayan Fenerbahçe’de sol beke kayan isim Macar stoper Attila Szalai’ydi. Ozan Tufan’ın kulübede başladığı ortamda orta saha hattını Mesut-Sosa-Mert Hakan gibi sertlik konusunda problemleri olan bir üçlüyle oluşturan Erol Bulut, riskli bir kadro tercihi yaptı. Sakatlıktan dönen Pelkas’ın Mesut’un varlığıyla beraber kanada dönmesi dikkat çeken başka bir detaydı.

Bu şartlarda başlayan mücadelenin ilk yarım saatinde Fenerbahçe’nin –belki de bu orta saha kurgusu ile kendilerinden beklenmeyecek düzeyde başarılı- bir ön alan baskısı vardı ve Trabzonspor oyun kurmakta başarılı olamadı. Özellikle rakip yarı sahada Fenerbahçeli ön alan oyuncularıyla gerçekleşen bire bir eşleşme tercihi oyunu şekillendiren önemli bir faktördü. Oyunun bu bölümünde gole daha yakın olan taraf da konuk Fenerbahçe oldu. Özellikle Thiam’ın kafa vuruşunda Uğurcan’ın mükemmel kurtarışı gecenin unutulmaz anlarından biriydi. İlk yarının son on beş dakikasında rakibinin baskısını biraz da olsa kırmayı başaran Trabzonspor oyunu dengeye yakın bir duruma getirdi ancak nitelikli bir gol pozisyonu üretmeyi başaramadı ve soyunma odalarına golsüz eşitlikle gidildi.

İkinci yarının başı, ilk yarının sonunda olduğu gibi denge oyunuyla geçildi. Fenerbahçe’nin kullandığı bir korner atışında Gökhan’ın kafa vuruşunu kurtaran isim yine Uğurcan’dı. 66. dakikada Fenerbahçe’nin ilk oyuncu değişiklikleri geldi. Mesut ve Thiam’ı kenara alan Erol Bulut, Samatta ve Valencia’yı sahaya sürdü. Bu aynı zamanda Pelkas’ın sakatlıktan önce yüksek form grafiği yakaladığı on numaralı pozisyona geri dönmesi demek oluyordu. Nitekim bu değişiklikten sonra oyunun seyri bir nebze de olsa değişti. 74’te oyuna giren Ferdi’nin, iki dakika sonra yarattığı pozisyonda orta alanda topla buluşan Pelkas, topu metrelerce sürdü ve ceza sahası dışından yaptığı düzgün vuruşla kaleci Uğurcan’ı avlamayı başararak Fenerbahçe’yi 1-0 öne geçirdi. Geri düştükten sonra Djaniny ile gole yaklaşan Trabzonspor direğe takıldı. Maçın son bölümünde savunmada eksik yakaladığı rakibine karşı bulduğu müsait pozisyonları değerlendiremeyen Fenerbahçe farkı artırmayı başaramadı.

1-0’lık sonuçla haftalar sonra mağlubiyet yaşayan Abdullah Avcı ve öğrencileri 48 puanda kaldı ve maçtan önce 3 puan gerisinde olduğu rakibini yakalama fırsatını tepti. Fenerbahçe ise puanını 54’e yükselterek zirve takibini sürdürdü.