banner25

banner24

CHP’li Yıldız’dan Bakan Kurum'a TOKİ sorusu

Sosyal konut projelerinde kura çekimleri devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TOKİ ile ilgili Bakan Kurum'a dikkat çeken sorular yöneltti.

GÜNCEL 08.11.2022, 11:50
CHP’li Yıldız’dan Bakan Kurum'a TOKİ sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız Meclis Başkanlığı'na bir soru önergesi vererek, TOKİ'nin yeni sosyal konut projesine ilişkin sorularının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanmasını istedi.

Yıldız, “TOKİ son yıllardavatandaşın konut ihtiyacını karşılayamamaktadır. Yapılan ihaleler çeşitli geçersiz sebepler gösterilerek iptal edilmektedir. 2019-2020-2021 yıllarında 2 sene sonunda teslim sözü verilen ihalesi gerçekleşmiş, hak sahipleri belirlenmiş daha sonra ihalesi iptal edilmiş, tamamlanamamış yaklaşık 70 bin konut problemi vardır. %15 tasfiye kanunu çıkarıldıktan sonra yüklenici firmalar teminatların yakarak işbırakma yoluna gittiler. Firmalara fiyat farkları verilseydi konutlar vatandaşa teslim edilmişolacaktı. Bunun yani sıra 2025 yılının sonuna kadar 500 bin Sosyal Konut Projesi vatandaşa duyuruldu. 422 milyar liraya mal olacak projeye 36 milyar lira ödenek konuldu bu ödenekle bu projenin de sonu önceki yıllardanfarklıolmayacaktır ve yine vatandaşmağduriyetyasayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yıldız; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

1-    Kaç tane ihale iptal edildi asıl gerekçeleriyle açıklayacak mısınız?
2-    %15'e kadar tasfiye kanunu çıkarıldı. %15'i geçen firmalar teminatlarını yakmayı göze alarak işi bırakma yoluna gittiler. Fiyat farkları gerçek değerleriyle verilseydi şu an 2 yılda tamamlanacak sözü verilen konutlar sahiplerine teslim edilebilirdi. Firmalara bu fiyat farkları neden verilmedi?
3-    422 milyar liraya mal olacak projeyi 36 milyar lira ödenekle nasılyapacaksınız?
4-    1 m2inşaat maliyeti 7.000 TL olan yani 100 m2’lik bir evi KDV'si vearsa payıhariçşekilde 700.00 TL'ye asgari ücreti 5.500 TL olan vatandaşnasıl sahip olabilir?
5-    500 bin sosyal konut projesi başlandı deniliyor. 2019-2020-2021
senelerinde hak sahipleri belirlenmiş, ihaleleri dahi yapılıp daha sonra iptal edilmiş yani halen ihale hazırlığıaşamasında olan yaklaşık 70 bin konut ne olacak?
6-    Hak sahiplerinden paralar toplandı ve sürecin nasılilerleyeceğine dair sorulara TOKİ sadece çalışmaaşamasındayız gibi kısa yanıtlar vererek geçiştiriyor. Hak sahiplerinin mağduriyetlerinasıl giderilecek?
7-    TÜİK fiyatlarıpiyasanın oldukça altındaaçıklıyor. Bu tabloda ihaleleri alan yüklenici firmaların aradaki farkı cebinden mi karşılamalarını bekliyorsunuz?
Sorularını sordu.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)