banner25

banner24

Thodex soruşturmasında dosyaya gizlilik kararı getirildi

Yaklaşık 391 bin yatırımcıyı 2 milyar dolar dolandırarak kayıplara karıştığı ileri sürülen Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında soruşturma başlatıldı.

GÜNCEL 22.04.2021, 16:42 22.04.2021, 17:35
Thodex soruşturmasında dosyaya gizlilik kararı getirildi

Türkiye merkezli kripto para borsalarından Thodex’in kurucusu “Koinex” adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla dün akşam saat 18.00’de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığı aktarıldı. Dün yaptığı açıklamayla işlemlere birkaç gün süreyle kapandığını duyuran borsanın kullanıcılarının savcılığa suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

SORUŞTURMA DOSYASINDA GİZLİLİK KARARI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özer hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan soruşturma başlattı. Şirket hakkında da soruşturma başlatılırken, şirketin Kadıköy’deki ofisinde polis inceleme yaptı. Başsavcılık açıklamasında, “Adı geçen sistem kapsamında gerçekleşip suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir” ifadeleri kullandı.

Öte yandan savcılık dosyaya gizlilik kararı getirdi.

DHA’nın aktardığına göre, borsanın kapanmasıyla mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer’in dün saat 17.57’de İstanbul’dan yurt dışına kaçtığını öne sürdü. Kılıç, “Artık bundan sonra çok zorlu ve uzun bir süreç başlıyor. Allah herkese sabır versin” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI”

HaberTürk’e de konuşan Kılıç, Özer’in Tayland’a gitmiş olabileceğini söyledi. Avukat Kılıç ayrıca Thodex’te birkaç gündür para transferi sıkıntısı yaşandığını, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını vurguladı. Oğuz Evren Kılıç, “Mağdurlar bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” bilgisini de paylaştı.

Thodex’de yaklaşık 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı.

HAVALİMANINDAKİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Faruk Fatih Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan ayrılırken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Özer’in, 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk Tiran’a gittiği belirlendi.

ÇAVUŞOĞLU: “THODEX’İN KURUCUSU FARUK FATİH ÖZER’İ TANIMIYORUM”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile çekilen fotoğrafıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.”


Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)