banner25

banner24

9 ayda 5 günden fazla hastalananlar işten çıkarılacak

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemede, İŞKUR’un toplum yararına programlarına (TYP) katılan kişilerin ücretsiz izin hakkı 9 ayda 5 güne düşürüldü.

GÜNDEM 30.05.2022, 12:45
9 ayda 5 günden fazla hastalananlar işten çıkarılacak

(HABERTÜRK)

Türkiye İş Kurumu’nun toplum yararına programlarına katılan kişiler için yeni düzenlemeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan düzenlemede, İŞKUR’un toplum yararına programlarında 14 gün olan ücretsiz izin hakkı 5 güne düşürüldü.

Haber Türk’ün haberine göre, uzun süredir işsiz olan ve istihdamında zorluk çekilen kişilerin çalışma alışkanlığı ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek için geçici işlerde çalıştırılmalarını amaçlayan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan Toplum Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı.

EVLENME, DOĞUM, HASTALIK, VEFAT…

Programda ücretsiz izin süresi daha önce 14 gün iken, yeni yönetmelik ile 5 güne indirildi. Sağlık sorunları, evlenme, doğum ve birinci derece hısımlarının vefatı ve benzeri durumlar da 5 günlük ücretsiz izin kapsamında değerlendirilecek. 5510 Sayılı Kanuna göre iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına giren sağlık sorunları hariç, herhangi bir nedenle 5 günlük izin süresinin aşılması halinde ilişikleri kesilerek programdan çıkartılacaklar. Bu durumda, hastalanmaları halinde en geç 5 gün içinde iyileşemezlerse geçici de olsa para kazanabildikleri işlerini kaybedecekler.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)