banner25

banner24

ÇAKIRÖZER: YARGI PAKETİNDEN ÖNCE AİHM KARARLARINI UYGULAYIN

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Çakırözer, “Yargı paketinden önce AİHM kararlarını uygulayın” çağrısı yaptı.

GÜNDEM 05.06.2021, 15:37
ÇAKIRÖZER: YARGI PAKETİNDEN ÖNCE AİHM KARARLARINI UYGULAYIN

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etti. Çakırözer, “Yargı paketinden önce AİHM kararlarını uygulayın” çağrısı yaptı.

CHP’li Çakırözer, Edirne Cezaevi’nde tutuklu Selahattin Demirtaş ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu Osman Kavala ile Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaret etti. Çakırözer, şunları söyledi:

“Osman Kavala bin 313 gündür Silivri Cezaevi’nde. Bir beraat, iki tahliye ve AİHM kararına rağmen hala içeride. AİHM, ‘tutukluluğu hak ihlalidir’ diyor.  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ama siyasetin gölgesindeki yargı Kavala’ya zindanda kilit üstüne kilit vuruyor. Selahattin Demirtaş Edirne Cezaevi’nde bin 671 gündür tutuklu. AİHM hakkında iki önemli karar verdi. Hem ilgili daire, hem de Mahkeme Genel Kurulu tutuklanmasında hak ihlali olduğunu ve derhal serbest bırakılmasını istedi. Ama ısrarla içeride tutuluyor. Davalarında siyasi ifadeleri, açıklamaları dışında tek bir delil yok. Onu AİHM kararlarına rağmen zindanda tutmak da ayrı bir hukuksuzluktur. Avukat Selçuk Kozağaçlı yaklaşık 5 yıldır tutuklu. Tahliye ediliyor aynı gün yakalama kararı çıkıyor. Gidip teslim olmasına rağmen ‘kaçma şüphesi var’ diye aylardır tutuklu. Tutukluluğunun tam beşinci yılında yargıç önüne çıkacak. Bu uzun tutukluluğa da AİHM ‘hak ihlali’ diyecek. Her AİHM kararı Türkiye’nin demokrasi karnesini zayıflatıyor. Yargıda yeni pakete değil, Anayasa’ya, yasalara tam uyuma ihtiyaç var. Yeni anayasadan, yargı paketinden, İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsedenler, öncelikle tarafı olduğumuz AİHM kararlarına tam uyum sağlamalıdır.”

Yorumlar (0)