banner25

banner24

CHP’DEN GELİR GÜVENCELİ TAM KAPANMA ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, salgının artık yönetilemez hal aldığını belirterek bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu.

GÜNDEM 10.04.2021, 11:52
CHP’DEN GELİR GÜVENCELİ TAM KAPANMA ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, salgının artık yönetilemez hal aldığını belirterek bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın en yüksek vefat ve vaka sayılarını açıklaması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İlgezdi, “Covid-19 salgının önlenemeyen yükselişini kesmek için ekonomik ve sosyal şartları oluşturulmuş, gelir güvencesi sağlanmış 28 günlük tam kapanma derhal gündeme alınmalıdır” dedi.

Üniversitelerimizdeki bilim insanlarının açıkladıkları verilere göre kontrolü sağlayacak tam kapanmanın aylık maliyetinin gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3.3 olduğunu belirten Gamze Akkuş İlgezdi, “Buradan soruyorum, bunun sağlanması mümkün mü? Elbette mümkün. Biz Merkez Bankası’nın kayıp olan 128 milyar doları nerede diye soruyoruz? Bu paranın, yani 128 milyar doların 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanının sağlanabileceğini biliyoruz. Böylesi bir pandemi dönemine ilaç olacak bu paranın nerede olduğunu sormaya devam edeceğiz. Önemli olan niyetin ne olduğudur. Kaynakları pandemi için, halkın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtmak ya da dağıtmamak bir niyettir” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, “28 gün kapanma için 135 milyar TL ile tam kapanma gerçekleşebilir. Türkiye bu kaynağı sağlayabilecek güçtedir. Bir kez daha vurguluyorum, kaynakları ihtiyaçlarımız doğrultusunda dağıtmak bir tercih meselesidir. Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolarının sadece ve sadece 7’de 1’i ile tam kapanma gerçekleşebilir. Eğer bugün gerekli önlemi almazsak yakın geleceğimizi de tehdit edecek bir sürece girmemiz kaçınılmazdır” açıklamasında bulundu.

Gamze Akkuş İlgezdi’nin, böyle giderse ölümlerin ve vaka sayılarının çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını ifade ettiği açıklaması şöyle:

“Bir kez daha soruyoruz, 128 milyar dolar nerede? Eğer Merkez Bankası’nın 128 milyar doları kaybolmasaydı, ekonomik ve sosyal şartları oluşturulmuş bir gelir güvencesi için kaynak olacaktı ve pandemi dönemi daha iyi şartlarda geçirilecekti. Bilim insanları tam kapanmanın maliyetini açıklıyorlar. Bu paranın yalnızca 7’de 1’i ile vatandaşımızı mağdur da etmeden Covid-19’la mücadeleyi kazanabilirdik. İktidar derhal gereğini yapmak zorundadır.”

 

Yorumlar (0)