Click here to opt out of Alexa Certified Site Metrics.

banner25

banner24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bildiri' açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklamasının art niyetli olduğunu söyledi. Erdoğan, “Geçmişi darbeler ve bildirilerle dolu bu ülkede, bir gece yarısı, 104 emekli amiralin böyle bir girişimde bulunması asla kabul edilemez. Buna ifade özgürlüğü diyemeyiz” açıklamasını yaptı. Kanal İstanbul’un Türkiye’nin Boğazlar üzerindeki egemenliğini geliştireceğini savunan Erdoğan, “Kanal İstanbul Boğaz’daki egemenlik haklarımızı güçlendirecek.  Böyle bir projeye karşı çıkanlar en büyük Atatürk ve Cumhuriyet düşmanıdır, Cumhurbaşkanı olarak vazifem Türkiye'nin ve milletinin hak ve menfaatleri ne gerekiyorsa onu yapmaktır. Montrö'den çıkmakla ilgili bir çalışmamız ve niyetimiz yoktur. Gelecekte böyle bir ihtiyaç çıkarsa önümüze gelen her sözleşmeyi değerlendirmekten de çekinmeyiz” dedi.

GÜNDEM 05.04.2021, 19:37 06.04.2021, 12:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bildiri' açıklaması

Erdoğan, 104 emekli amiral tarafından imzalanan açıklamanın ardından AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan değerlendirme toplantısına katıldı. İki saat on dakika süren toplantı sonrası konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“ÜSLUBU VE YÖNETİMİ İLE ART NİYETLİ GİRİŞİM: Az önce yaptığımız toplantıda 2 gündür ülkemizi meşgul eden meselenin tartışmalarını ayrıntılarıyla değerlendirdik. Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem üslubu ve yönetimi ile kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek darbe imaları içeren bildiriler yayımlamak değildir. Hiçbir emekli kamu görevlisinin de topluca buna teşebbüs etme hakkı yoktur. Biz bu amirallerin, diplomatların ve diğerlerinin son dönemde Doğu Akdeniz’den Ege’ye, Kıbrıs'tan Karabağ'a kadar verdiğimiz mücadelede bir araya gelerek ülkemiz için destek bildirisi yayınladığını görmedik. Yine bunları, 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletimizin yanında yer alırken de görmedik. Tersine sergiledikleri duruşu üzüntüyle takip ettik.

BUNA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DİYEMEYİZ: Tartışmanın sebebi kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Buradakilerin bir kısmı çeşitli mecralarda bu fikirleri dile getirmektedir. Hiçbirine yaptıkları konuşmaları ve açıklamalardan dolayı herhangi bir soruşturma açılmış değildir. Geçmişi darbeler ve bildirilerle dolu bu ülkede, bir gece yarısı, 104 emekli amiralin böyle bir girişimde bulunması asla kabul edilemez. Buna ifade özgürlüğü diyemeyiz. İfade özgürlüğü aksi halde diyerek başlayan ve ülkenin seçilmiş yönetimini tehdit eden cümleleri kapsamaz.

SÖZDE AYDINLAR: Bu yöntem ve ifadeler dünyanın her yerinde demokrasiye, milli iradenin üstünlüğüne saldırı kabul edilir ve öyle muamele görür. Yayınlanan bildirinin milletimiz nezdinde bu kadar sert tepki gösterilmesinin nedeni de çok daha büyük kampanyanın olmasıdır. Eski bürokratlardan, milletvekillerinden, ülkemize karşı sözde aydın kesimler bir süredir yasamayı, yürütmeyi, yargıyı hedef almaktadır. Üstelik bunların birçoğu da ülkede dikili bir taşı olmayan kişilerdir. Maalesef bazı siyasetçiler de bu kampanyaya destek vererek kendini inkar etmektedir.

TÜM SİYASİLERİN KARŞI DURUŞUNU BEKLERDİK: Bildiri yayımlanır yayımlanmaz tüm siyasilerin karşı duruş sergilerini ve duruşlarını beklerdik.  Böyle yapmış olsaydı milli iradeye verilen desteğe teşekkür için burada olacaktık. Demokrasi karşıtı tüm bildirilerin özellikle arkasında yer alan zihniyet, bu defa saffını aynı istikamette belirtmiştir. Ana muhalefet partisini bir kez daha demokrasiden yana tutum almaya çağırıyoruz. Buna karşı milli iradeden yana tavır koyan herkese şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

15 TEMMUZ’DA KUYRUKLARINI KISTIRIP KAÇTILAR: Bugün de yaşananların muhasebesini milletimizle yapmak üzere bir araya geldik. Türkiye'de demokrasiye yönelik her saldırı bu tarz bildirilerin ardından gelmiştir. 27 Mayıs’ta merhum Menderes'e böyle yapmışlardır. 12 Mart böyle gelmiştir. 12 Eylül'den önceki hükümetleri aynı yöntemle sindirmeye çalışmışlardır. Kendi hükümetimiz döneminde ise bu girişimlere en ağır şekilde tepki koyduğumuz için devamını getirememişlerdir. 15 Temmuz gecesi silahlı darbe denediler ama gün ağarırken kuyruklarını kıstırıp kaçak zorunda kaldılar

SANDIKTA HESAPLAŞACAĞIZ: Milli iradeye açık tehditler karşısında en etkin şekilde tavır alınmadığı sürece milletimiz en yakın tarihimizden iyi biliyor. Bu sebeple yayınlanan bildiriyi dikkate alıp tavrımızı ortaya koyuyoruz. Bu meseleyi istismar aracı haline getirmeye çalışanlar çıkacaktır. Onlarla sandıkta hesaplaşacağız. İnşallah 2023 seçimlerinde tüm bu yaşananları milletimizin takdirine sunarak mücadelemizin neticesini takip edeceğiz.

MONTRÖ’YÜ ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ: Yapılan açıklamada 2 temel iddia ortaya konmaktadır. Birincisi Montrö anlaşmasının tartışmaya açılmasıdır. İkincisi basında yer alan bazı görüntülerdir. Boğazlar’ın statüsüyle ilgili sorunların çözümü sonraki yıllara bırakılmıştır. 2. Dünya Savaşı öncesi 1936 yılında Boğazlar’la ilgisi olmayan devletlerle Montrö Sözleşmesini imzaladık. Boğazların yönetimini kısıtlamalarla da olsa Türkiye’ye bırakan dönemin şartlarında önemli bir kazanımdır. Boğazlardaki gemi trafiğinin yer yer seyir güvenliğini tehdit edecek düzeyde olması da meselenin ayrı boyutudur. 

MONTRÖ TÜM BOYUTLARIYLA TARTIŞILMAYA DEVAM ETMEKTEDİR: Her şeye rağmen Montrö’nün kazanımlarını önemli görüyor, daha iyisi için imkan bulana kadar bu sözleşmeye devam ediyoruz. Bu sözleşmeyle ilgili akademide, diplomaside medyada birçok görüş ortaya konulmuştur. Bugün de sözleşme tüm boyutlarıyla tartışılmaya devam etmektedir.

MECLİS BAŞKANI TEORİK ÇERÇEVEDE DEĞERLENDİRDİ: Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği günlerde, Meclis Başkanımıza Montrö örneği verilerek bir soru yöneltilmiştir. Kendisi de bir hukukçu olan Meclis Başkanımız konuyu teorik çerçevede olduğunu belirterek değerlendirmiş, Montrö’den çekilme durumu olmadığını belirtmiştir. Amaç tartışmaya katkı sağlamaksa bunun yolu bildiri yayımlamak değildir.

BU BİZİM EGEMENLİK MÜCADELEMİZ: Hiç kimse akademideki medyadaki tartışmalar sebebiyle kimsenin yakasına yapışmamış, meseleyi başka mecralara çekmeye çalışmamıştır. Önceki gece yayınlanan bu bildiri bu çerçevenin dışındadır. Kanal İstanbul ile Montrö arasında kurulan bağ da yanlıştır. Bu bizim egemenlik mücadelemizdir. Peki biz İstanbul Boğazı'nda egemen miyiz, maalesef. 

KANAL İSTANBUL’A KARŞI ÇIKAN EN BÜYÜK ATATÜRK DÜŞMANIDIR: Kanal İstanbul Boğaz’daki egemenlik haklarımızı güçlendirecek.  Böyle bir projeye karşı çıkanlar en büyük Atatürk ve Cumhuriyet düşmanıdır, Cumhurbaşkanı olarak vazifem Türkiye'nin ve milletinin hak ve menfaatleri ne gerekiyorsa onu yapmaktır. Montrö'den çıkmakla ilgili bir çalışmamız ve niyetimiz yoktur. Gelecekte böyle bir ihtiyaç çıkarsa önümüze gelen her sözleşmeyi değerlendirmekten de çekinmeyiz

DİSİPLİNLE BAĞDAŞMAYAN FOTOĞRAF VEREN ASKERE OLUMLU BAKMAYIZ: Geçmişte cübbeleriyle, seçilmiş hükümete karşı mitinglere katılan rektörlere karşı çıktık. Milli iradeyi çiğneyen askerlerin yaptıklarını demokrasi adına doğru bulmadığımızı açıkça ifade etmiştik. Bugün de aynı yerdeyiz. TSK’nin disiplin anlayışıyla bağdaşmayan fotoğraf veren askere de olumlu bakmayız. Bunun münferit bir hadise olduğu açıktır. Söz konusu görüntünün yayınlandığı gün silahlı kuvvetlerimiz zaten kendi içinde detaylı bir soruşturmayı başlatmış ve sonuçlandırmıştır.

BİZİM DE YANLIŞ BULDUĞUMUZ BU GÖRÜNTÜ: Milli Savunma Bakanlığı da gereğini yapacaktır. Bizim de yanlış bulduğumuz bu görüntünün ülke huzurunu bozacak bildiriye konu edilmesini art niyetli görüyoruz. Geçmişte darbe imalarını 'genç subaylar' rahatsız diye ifade edenlerin işi emekli amirallere havale ettiğini görüyoruz. Sadece bu tartışma bile başlı başına Türkiye'nin darbe dönemleri anayasasından, yeni ve sivil anayasaya geçişinin ihtiyacını ispatlamaya yeterlidir.

ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIM: Ana muhalefet partisinin başını çektiği bir kesimin bu tartışmaların ekonomik sıkıntıların üstünü kapamak için kullanıldığını öne sürmektedir. Halbuki ekonomiye asıl zararı kendilerinin körüklediği bu tartışmalar vermektedir. Çarşamba günü salgın döneminde yaptığımız başarının sonuçlarını milletimizle paylaşacağım. 

BU İŞİN MERKEZİNDE ANA MUHALEFET PARTİSİNİN TA KENDİSİ VAR: Şu anda bu 104 kişinin içerisinde bizzat CHP’nin üyesi olan, karısı, yeğeni, şusu busu olanlar var. Bunları yakın zamanda medyada göreceksiniz. Bu işin merkezinde ana muhalefet partisinin ta kendisi var. Türk ekonomisini, yatırım istihdam üretim ve ihracat temelinde büyütmeyi sürdüreceğiz. İktidara geldiğimizden bu yana, kronolojik olarak ülkemizi biz nereden aldık, bugün neredeyiz. Yatırımlar dahil bütün bunları kronolojik olarak Çarşamba günü millete seslenişte açıklayacağım. Demokrasimizi de darbelere, cuntalara, vesayete karşı; gerektiğinde canımız pahasına mücadele ederek geliştireceğiz.

Yorumlar (0)
banner41
banner40
12
açık
banner42
banner43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Leeds United 31 45
10. Aston Villa 30 44
11. Arsenal 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 66
2. Atletico Madrid 29 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23