ELMALI BAŞSAVCILIĞI: “TUTUKSUZ YARGILANMA KARARINA İTİRAZ EDİLMİŞ, MAHKEME TARAFINDAN REDDEDİLMİŞTİR”

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda gündeme gelerek sosyal medyada büyük tepki toplayan çocuğa karşı cinsel istismar davasına ilişkin, “Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir” açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 29.06.2021, 17:43
ELMALI BAŞSAVCILIĞI: “TUTUKSUZ YARGILANMA KARARINA İTİRAZ EDİLMİŞ, MAHKEME TARAFINDAN REDDEDİLMİŞTİR”

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, büyük tepki toplayan çocuğa karşı cinsel istismar davasına ilişkin, “Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir” açıklamasını yaptı.

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, büyük tepki toplayan çocuğa karşı cinsel istismar davasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Sanıklar hakkındaki tahliye kararına itiraz edildiği, ancak itirazın Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği belirtildi. Başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019 yılında gerçekleştiği iddia edilen iki çocuğun cinsel istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından cinsel istismara uğradıkları iddiaları ile Balıkesir / Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar ve şikayette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psiko-sosyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır.

“TUTUKSUZ YARGILANMALARINA KARAR VERİLMİŞ, KARARA İTİRAZ EDİLMİŞTİR”

Yürütülen soruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara karşı nitelikli cinsel istismar eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde yeterli şüphe oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde kamu davası açılmıştır.

Delillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde Mahkemesince sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir. Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir.

“NİHAİ KARAR BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIYA AİTTİR”

5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Yargılama sürecinde alınan mağdur beyanları ve toplanan tüm deliller mahkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız yargıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir.”

 

Yorumlar (0)