Erdoğan ABD ziyaretini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şu ana kadar Amerika’daki liderlerin hiçbiriyle böyle bir konum yaşamadım. Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. Maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor" dedi.

GÜNDEM 24.09.2021, 14:57 24.09.2021, 15:11
Erdoğan ABD ziyaretini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

"İKİ NATO ÜLKESİ OLARAK FARKLI BİR KONUMDA OLMAMIZ GEREKİR"

Erdoğan, bir soru üzerine ABD ziyaretine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"İki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı bir konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek bunları da ifade etmek gerekir. Şu ana kadar Amerika’daki liderlerin hiçbiriyle böyle bir konum yaşamadım. Ama şu anda maalesef böyle bir durumdayız. Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. İki, terör örgütleri ile ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor. Onlarla mücadele etmesi gerekirken mücadeleyi bırakın tam aksine onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. Bir NATO ülkesi olarak bu tür yaklaşımlar olduğu sürece bizim de bunları tüm dünya kamuoyu ile paylaşmamız gereklidir."

"PUTİN'DEN FARKLI YAKLAŞIMLAR BEKLİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den farklı beklentileri olduğunu söyledi. Suriye'de Rusya ile Türkiye'nin birlikte bulunduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Putin’den beklentilerim çok daha farklı. Zira Suriye’de rejim bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin’den daha doğrusu Rusya’dan bir dayanışmamızın gereği olarak farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım.

Şu anda göründüğü gibi ABD, Suriye ile de pek ilintili değil. Orada kim var? İran var, Rusya var, biz varız. Buradaki eğer orayı da bir barış havzası haline dönüştüreceksek bunu nasıl yaparız onu aramızda görüşmemiz, paylaşmamız şart. Bunları görüşeceğiz. Kaldı ki bir de Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşımanın gayreti içerisindeyiz. Zira hedefimiz, 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak. Bu ticaret hacmine ulaşmayı da eğer kendimize belirlediysek münasebetlerimizin çok çok farklı olması lazım."

"BAKAN, 'TAVİZ VEREMEYİZ' DİYOR"

Koronavirüsteki artan vaka sayıları karşısında ek tedbirlerin gündemde olup olmadığına ilişkin soruya da Erdoğan, Bilim Kurulu'nu işaret ederek şunları söyledi:

"Çok çok farklı yeni bazı tedbirler noktasında tabii benim ilgi alanımdan öte bu, Bilim Kurulu’nun ilgi alanı. Tabii ben bakanıma Bilim Kurulu’nda bu konuyu çok farklı bir yere taşımanız lazım ve alınacak tedbirler özellikle gerek halkımızda gerekse ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik çok daha farklı tedbirler olmaması lazım. Ama dün bakanımla da yaptığım görüşmede 'Başta maske olmak üzere bunlardan da taviz veremeyiz' diyor. Bundan taviz veremeyiz dediğine göre demek ki Bilim Kurulu’nun maske konusunda bir hassasiyeti var. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Ben vefata çok önem veriyorum, vefatla birlikte de vakaların asgariye inmesi inanıyorum ki bu mücadelede bizim başat tedbirlerimiz olacak."

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)