banner25

banner24

ERDOĞAN: EĞER MUTABIK KALIRSAK ÇİN'DEN 50 MİLYON DAHA AŞI ALABİLİRİZ (DK)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı anlaşmaları konusunda Almanya, Rusya ve Çin ile anlaşmalar yapıldığını hatırlatarak "Eğer mutabık kalırsak Çin'den bir 50 milyon daha alabiliriz" dedi.

GÜNDEM 12.03.2021, 15:15
ERDOĞAN: EĞER MUTABIK KALIRSAK ÇİN'DEN 50 MİLYON DAHA AŞI ALABİLİRİZ (DK)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşı anlaşmaları konusunda Almanya, Rusya ve Çin ile anlaşmalar yapıldığını hatırlatarak "Eğer mutabık kalırsak Çin'den bir 50 milyon daha alabiliriz" dedi.

Erdoğan Hz. Ali Camii'nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, aşı anlaşmaları konusunda Almanya, Rusya ve Çin ile anlaşmalar yapıldığını hatırlatttı. Erdoğan, "Çin ile anlaşmamız var, aldığımız ve alacağımız aşılar devam ediyor. Almanya ile anlaşmamız devam ediyor. Rusya ile anlaşmamız var. Rusya ile olan anlaşma sağlık bakanlıklarımız arasında devam ediyor. Çin'den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir. Eğer mutabık kalırsak bir 50 milyon daha Çin’den alabiliriz" diye konuştu.

"MUTASYON BİZLERİ KARAR ALMADA ZORLUYOR"

Erdoğan, artan koronavirüs vakaları nedeniyle kısıtlamaların tekrar getirilip getirilmeyeceği sorusuna ise "Bütün bu konuları Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde götürüyoruz. Bu mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri ister istemez bizleri de karar almada zorluyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de son zamanlarda sıkıntı var. Tüm şartları zorlayarak, mümkün olduğunca; restoranlar, kafeler, kuaförler ile ilgili şartları zorlayacağız. Aldığımız kararın arkasında durmaya çalışacağız. Netice almakta zorlanıyorsak, vatandaşımızın sağlığını öne çıkararak süreci devam ettireceğiz" diyerek yanıt verdi. 

"MISIR HALKIYLA TÜRK MİLLETİNİN AYRI OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı" şeklinde açıklamasına ilişkin Erdoğan, Mısır ile istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak iş birliği sürecinin devam ettiğini belirterek, "Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mısırla istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak iş birliği sürecimiz devam ediyor. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısırla olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve bunun yanında siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri kademelere taşırız. Çünkü Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek mümkün değil. Mısır halkı ile Yunan halkının özdeş olacağına inanamayız. Olması gereken yerde görmek isteriz. Hatta daha ileriye gidiyorum; Suudi Arabistan'ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan'ı da böyle bir karar sürecinde görmek istemezdik. Bunu da Suudi yetkililerle görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz."

Yorumlar (0)