banner25

banner24

HAMAMCILAR ANKARA KIZILAY'DA EYLEM YAPTI: "OTEL HAMAMLARINDAN YAYILMAYAN VİRÜS NASIL OLUYOR DA DİĞER HAMAMLARDAN YAYILIYOR"

Türkiye SPA ve Hamamcılar Birliği üyeleri bugün Ankara Kızılay'da buluşarak hamamların kapalı olmasını protesto ettiler. Otellerdekilerin açık olmasına rağmen serbest çalışan hamam ve SPA’ların kapalı olmasını eleştiren hamamcılar, “Otellerde virüsün yayılmadığını tespit eden ve açık olmasında sorun görmeyen bilim kurulu; nasıl oluyor da diğer hamamlarda virüsün yayıldığını tespit etmiştir?" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 09.06.2021, 16:35
HAMAMCILAR ANKARA KIZILAY'DA EYLEM YAPTI: "OTEL HAMAMLARINDAN YAYILMAYAN VİRÜS NASIL OLUYOR DA DİĞER HAMAMLARDAN YAYILIYOR"

Türkiye SPA ve Hamamcılar Birliği üyeleri bugün Ankara Kızılay'da buluşarak hamamların kapalı olmasını protesto ettiler. Otellerdekilerin açık olmasına rağmen serbest çalışan hamam ve SPA’ların kapalı olmasını eleştiren hamamcılar, “Otellerde virüsün yayılmadığını tespit eden ve açık olmasında sorun görmeyen bilim kurulu; nasıl oluyor da diğer hamamlarda virüsün yayıldığını tespit etmiştir?" açıklamasını yaptı.

Ankara Güvenpark'ta bir araya gelen hamam ve SPA esnafı peştamallarıyla birlikte tepkilerini dile getirdiler. Eylemde; "Selçuklular ve Osmanlı'dan bu yana yanan külhanlar sönmesin", "Tükendi hamamcıların nefesi, nasıl çıksın artık sesi, duy bu sesi Cumhur'un Reisi", "Hamamlar virüs yuvası değildir, şifa yeridir", "Krediler, borçlar bindi tepemize hepsini erteledik. Vallahi hamamda biz böyle terlemedik" yazılı pankartlar açıldı.  

MHP MİLLETVEKİLİNİN FOTOĞRAF ÇEKİNCESİ

Basın açıklamasından önce MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ile CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz arasında bir diyalog yaşandı. Durmaz, "Ülke çapında bu insanların mağdur olduğunu biliyoruz. Bunun siyaseti olmaz. Ama siz MHP ile böyle bir açıklama yapacağız diyorsanız Allah işinizi rast getirsin" dedi. Daha sonra tartışmayla ilgili olarak ANKA Haber Ajansı'nın sorusunu yanıtlayan Durmaz, MHP'li Bulut'un parti üst yönetiminin talimatı nedeniyle CHP ile aynı karede olmak istemediğini, bu nedenle farklı bir noktaya geçerek eyleme destek vermeyi sürdürdüğünü söyledi.

Eyleme; CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ve CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal da destek verdi.

"HALI SAHALARDAKİ TERLEMEYİ GÖRMEYİP HAMAMLARI HANGİ SEBEPTEN ÖTÜRÜ KAPALI TUTMUŞTUR"

Türkiye SPA’lar ve Hamamcılar Birliği Başkanı Kemal Özcan, "Pandemi süreci boyunca kendimizce cevaplar bulamadığımız ve artık aklımızın cevaplar üretemediği bu zor durumda, sevgili bilim kurulu üyelerine sormak istediğimiz birkaç sorumuz olacak” dedi. Özcan’ın açıklaması şöyle:

“1- Kuaför, güzellik salonu, dövme yapılan yerler gibi birebir, yakın temas halinde hizmet veren işletmeler açıkken, hamamlar hangi sebepten ötürü kapalıdır? Virüsün nefes ve sıvı partüküller yoluyla bulaştığını söyleyen bilim kurulu; insanın kafasına uygulanan saç, sakal kesimi, boya, makyaj gibi uygulamaları yapan işletmeleri açık tutup, onlar kadar yakın mesafede hizmet vermeyen hamamları kapatmasının sebebi nedir? Nedir bizleri onlardan daha tehlikeli yapan?

2- Spor salonu, halı saha gibi terlemenin bol olduğu ve üstelik suyun sabunun her an erişilemediği işletmelerin, tehlike arz etmediğini düşünen bilim kurulu, bu terlemeyi ve halı sahadaki yakın teması sorun olarak görmeyip, hamamları hangi sebepten ötürü kapalı tutmuştur? Üstelik bizlerin işletmelerinde misafirler her an değil, her saniye suya ve sabuna erişimi varken, bu işletmeleri açıp hamamları kapalı tutması hangi mantığa uygundur?

3- Bilardo ve oyun salonları gibi kapalı mekanlarda, insanların en az 2 saat bir arada bulunduğu yerlerin açık kalmasında bir sorun görmeyen bilim kurulu, 25-30 dakika süren ve suyun sabunun içinde hizmet verilen hamamda virüs yayıldığını nasıl düşünebilmiştir?

"AVM’LERDE RİSK ORTAMI GÖRMEYEN BİLİM KURULU NASIL HAMAMLARI RİSKLİ GÖRMÜŞTÜR"

4- Günde binlerce kişinin girdiği, aynı kıyafeti onlarca insanın denediği AVM'lerde, bir risk ortamı görmeyen bilim kurulu nasıl oluyor da günde 25-30 kişinin sayıyla girdiği, suyun sabunun eksik olmadığı hamamları riskli görmüştür?

5- Fabrikalarda binlerce insanın yan yana çalışmasında, uçak yolculuklarında insanların saatlerce yan yana seyahat etmesinde bir sorun görmeyen bilim kurulu; nasıl oluyor da koca hamamda beş kişinin suyun sabunun içinde virüsü yayabileceğine inanmıştır?

6- Özellikle hiç anlam veremediğimiz ve bizler için bardağı taşıran son damla olan otel SPA’larıyla ilgi alınan kararlardır. Otellerde virüsün yayılmadığını tespit eden ve açık olmasında sorun görmeyen bilim kurulu; nasıl oluyor da diğer hamamlarda virüsün yayıldığını tespit etmiştir? Bunu tespit ederken hangi bilimsel verileri, teknikleri ve teknolojileri referans alıp böyle muazzam bir karara ulaşabilmiştir kendileri?

“EN BÜYÜK SİLAHIMIZIN SU VE SABUN OLDUĞU SÖYLENİRKEN “

Virüse karşı en büyük silahımızın su ve sabun olduğu söylenirken, suyun ve sabunun merkezleri olan hamamları kapatıp, bizleri sanki virüsün kaynağıymışcasına bir muameleye maruz bırakmalarındaki amaç nedir? Toplum nezdinde şifa sağlıkla anılırken bir anda virüs kaynağı olarak lanse edilmesinin, muamele gösterilmesinin; bu kültüre ne denli zarar verdiğini görmüyorlar mı?

Pandemi sürecinde 80 gün dahi hizmet vermeyen bir sektör, nasıl oluyor da kapalıyken vaka sayılarının artmasından sorumlu tutuluyor ve açılması her yeni genelgeyle birlikte ileri tarihe atılıyor? Yüz binlerce insanın ekmek yediği bir sektör olarak, akıl sağlığımız için kendilerinden mantıklı bir açıklama bekliyoruz.

Son olarak da kültürel miras olmasıyla övündüğümüz sektörümüzün, göz göre göre bir bataklığa saplanıldığını herkes şahit olurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız neden görmezden geliyor? 1000 yılı aşkın süredir şifa temizlik sağlık kaynağı olarak görülen, anılan hamamların, ahlaksızlıklarla birlikte anılmasından, yan yana gelmesinden neden rahatsızlık duymuyor? Bizler tamamen sahipsiz bırakıldık ve bunu artık iliklerimize kadar hissediyoruz."

KADİM DURMAZ: YÖNETİCİLER 500 BİNİ AŞKIN İNSANIN SORUNUNA KULAK VERMEK DURUMUNDADIR"

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, basın açıklamasının ardından verdiği demeçte, "Tarihten gelen, yaklaşık bin yıllık geçmişi olan hamam kültürü mutlak ama mutlak bu aziz milletin ihtiyacıdır. Yöneticiler de buna böyle bakıp buradan ekmek yiyen 500 bini aşkın insanın sorununa kulak vermek durumundadır. İnanıyorum pandemi kurulu bir kez daha verdiği kararı gözden geçirecek" dedi.

"BİZ BU VATAN İÇİN AÇ GEZİYORUZ. TEK İSTEDİĞİMİZ ADALET"

SPA işletmecisi bir vatandaş da otel SPA’larının açık olmasına rağmen kendilerinin kapalı olmasına tepki gösterdi ve "Adalet" çağrısı yaptı. Vatandaşın açıklamaları şöyle:

"Sadece şunu söylemek istiyorum, gider aç da kalırım aç da yaşarım. Ama bir adaletsizlik var burada. Zengin, 5 yıldızlı otellerin SPA’ları tamamen açık durumdayken benim 20 tane müşterim otellerin SPA’sına gitti. Onlar tamamen açık, biz kapalıyız. Zenginin mekanında bu virüs bulaşmıyor mu? 9 aydan beri biz kapalıyız. Biz bu vatan için yaşıyoruz, sesimizi çıkarmıyoruz, aç geziyoruz tek istediğimiz adalet. Fatih Sultan Mehmet zamanında kütüphane, hamam, cami hiç kapatılmamış. Sadece biz ekmeğimizi geri istiyoruz, Türkiye'de adalet istiyoruz. Bizim burada siyasi bir görüşümüz yok, biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz." 

 

Yorumlar (0)