banner25

banner24

İMAMOĞLU: İŞE ALDIKLARIMIZ ARASINDA CHP'Lİ DE İYİ PARTİ'Lİ DE SAADET PARTİLİ DE HDP’Lİ DE MHP'Lİ DE AK PARTİ'Lİ DE VAR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı'nın işe alım süreciyle ilgili sözleri konusunda, uzun yıllardır ilk defa, adil bir insan kaynağı edinim sürecini başlattıklarını belirterek, “İyi biliyorum ki malum siyasal parti iktidar iken burada o partiye üye olmadan hiç kimsenin işe giremediğini duymayan kalmadı. Bu kadar acı bir süreç yaşattılar. Biz bunu tersine çevirmeye geldik. Bizim aldıklarımız içerisinde CHP'li var, İYİ Partili var, Saadet Partili var, HDP’li de var, MHP’li de var. Bir şey söyleyeyim mi size, bizim aldıklarımız içerisinde AK Partili de var” dedi.

GÜNDEM 01.02.2021, 16:39
İMAMOĞLU:  İŞE ALDIKLARIMIZ ARASINDA CHP'Lİ DE İYİ PARTİ'Lİ DE SAADET PARTİLİ DE  HDP’Lİ DE MHP'Lİ DE AK PARTİ'Lİ DE VAR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı'nın işe alım süreciyle ilgili sözleri konusunda, uzun yıllardır ilk defa, adil bir insan kaynağı edinim sürecini başlattıklarını belirterek, “İyi biliyorum ki malum siyasal parti iktidar iken burada o partiye üye olmadan hiç kimsenin işe giremediğini duymayan kalmadı. Bu kadar acı bir süreç yaşattılar. Biz bunu tersine çevirmeye geldik. Bizim aldıklarımız içerisinde CHP'li var, İYİ Partili var, Saadet Partili var, HDP’li de var, MHP’li de var. Bir şey söyleyeyim mi size, bizim aldıklarımız içerisinde AK Partili de var” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrasya Kültür ve Gösteri Merkezi'nde yapılan itfaiyeci kadın adayların katıldığı sınavının bir bölümünü izledi. Adaylarla bir süre sohbet ettikten sonra, adaylarının tamamlaması zorunlu olan fiziksel yeterlilik için hazırlanan parkur hakkında bilgi aldı. 

İBB'NİN İLK KADIN İTFAİYECİLERİNE 50 KONTENJAN AYRILDI

Kadın adaylar için 50 kişilik kontenjan ayırıldığını belirten İmamoğlu çok heyecan verici bir durum olduğunu söyledi. İmamoğlu, şunları söyledi:

“İlk defa itfaiye kurumumuzda kadın çalışan da alacağız. Bizim için de çok heyecan verici. 250 kişi çalışan alımımız söz konusu; kadınlar için 50 kişilik kontenjan ayırdık. Bir sonraki aşamalarda da ilave olarak yaklaşık 500 kişi için bakanlık onay verdi. Onun da sınavı 2021 içerisinde devam edecek. Çünkü itfaiye kurumumuzda uzun zamandır böylesi bir alım yapılmadı ve böylesi bir ortamı yaratmak istedik. Afet için deprem için yangın için büyüyen İstanbul nüfusu için böyle bir alıma ihtiyaç var. Dolayısıyla, onları yerinde ziyaret etmek istedim. Özellikle kadınların heyecanını yaşamak istedim. Çünkü ben de heyecan duyuyorum. Bana göre kadın ve erkek fırsat eşitliğini her alanda yaşamalı. Kaldı ki kadının da çözebileceği birçok konu ve sorun var; özellikle itfaiyenin müdahale anlarında. Böylesi bir ortamda böylesi güzel bir çabayı koyan, bütün yarışma sürecine katılan katılımcılara başarılar diliyorum.” 

"İBB'DE UZUN YILLARDIR İLK DEFA ADİL BİR İNSAN KAYNAĞI EDİNİM SÜREÇLERİNİ PAYLAŞIYOR"

Bir süredir sosyal medyada CHP İl Başkan Yardımcısı'nın işe alım süreciyle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili olarak sorulan soru üzerine İmamoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bırakın böylesi bir tartışmayı; İBB uzun yıllardır ilk defa, adil bir insan kaynağı edinim süreçlerini paylaşıyor. Yani hepiniz basın mensubunuz, burada olan olmayan herkese soruyorum; İBB önünde bir başvuru kuyruğu gördünüz mü hatırlıyor musunuz? Herkes bir hafızasını kontrol etsin. İkincisi, İBB’nin son yıllarına; 10-15, 20 yılına bir bakın. Hiçbiriniz bir işe alım ilanı diye bir şey gördünüz mü? Bakın sadece şuraya 30 bin kişi e-devlet üzerinden başvuru yaptı. Bunun bine yakını kabul gördü. Bu yarışmanın içinden de hak eden sürecin içine dahil olacak. Az önce sorduk, yani Türkiye’nin farklı yerlerinden İstanbul’dan kendini buraya hazır eden insanlar katılmış. Ne kimseye yaşamını sorduk, ne kimseye partisini sorduk. İnsanlar ne yapıyorlarsa karşısındakini kendisi gibi bilirler. Ne yazık ki bugüne kadarki siyaset süresince geçmiş dönemlerinde partizanlığı her koridoruna soktular bu kurumun. Biz de bunu tamamen söküp atmanın içerisindeyiz. Ve bunu başaracağız. Ben iyi biliyorum ki sağır sultan duymuştur. İyi biliyorum ki malum siyasal parti iktidar iken burada o partiye üye olmadan hiç kimsenin işe giremediğini duymayan kalmadı. Türkiye’de, dünya bile duyuyor artık. Bu kadar acı bir süreç yaşattılar. Biz ise çağdaş bir dönemi başlattık. Adil bir dönemi başlattık. Bakın liyakat zincirini kırdıkları için ülkenin gençleri mutsuz. Ülkeyi fırsatını bulsam terk ederim diyenler neredeyse üçte ikisi gençlerin. Öylesi bir ortam yaşıyoruz, biz bunu tersine çevirmeye geldik.

HER PARTİDEN İŞE ALIM...

Her partiden insanın işe alındığını ifade eden İmamoğlu, "Bizim aldıklarımız içerisinde CHP'li var, İYİ Parti'li var, Saadet Parti'li var, HDP’li de var, MHP’li de var. Bir şey söyleyeyim mi size, bizim aldıklarımız içerisinde Ak Partili de var. Umurumuzda değil, bizim insanımız. Yeter ki buraya liyakati ile girsin. Ne yaptılar da devlete girdiler. KPSS puanına göre sıralama yapıldı. O sıralamaya göre insanlar buraya geldi, katıldı. Bin tane insanımız yarışacaklar, yarışmanın sadece sportif tarafı yok, başka kulvarları da var. Bütün bunlar sonuçlanacak ardından 250 kişi alınacak. Bütün işlerimizi böyle yapıyoruz. Ama onlar ne yaptılar, nasıl devrettiler. Bir örnek daha vereyim size, iki seçim arası, o kadar sokaklardaydık, caddelerdeydik, beraber geziyorduk, bizi ya da rakibimizi takip edenlerdendiniz. Hiçbiriniz o iki seçim arası eleman alınıyor diye bir ilan gördünüz mü, görmediniz, duymadınız. 2 bin 500 insan niye alındı? 2 bin 500. Kimdi onlar? Oy için mi? Onlara da üzülüyorum. Yine o dönemde 400’e yakın İSKİ’ye, memur alımı yapıldı. Bir taneniz herhangi bir sınav duydu mu? Bakın biz göreve başladığımızdan beri böyle yönetiyoruz. Onlar boş işler. Benim nazarımda hiçbir kıymeti olmayan dedikodular, münazaalar, konuşmalar” diye konuştu.

KADINLARIN, ERKEKLER KADAR BAŞARILI OLACAĞINA YÜZDE 100 İNANIYORUM

"Yapılan kadın istihdamı çalışmaları örnek olur, bu konuda daha fazla adım atılır mı?" sorusuna karşılık İmamoğlu şunları söyledi:

“Tabii, her alanda. İtfaiye belki bunun bir tarifle nirvanası diyebiliriz. Yani en zor kulvarı diyebiliriz. Biz bunu burada yapıyorsak, her yerde yapacağız. Kadın emeğini toplumda eşit seviyeye taşımadığınız zaman o toplumun zenginleşmesi de mümkün değil. O toplumun yarınlara dönük iyi bir nesil yetiştirmesi de mümkün değil. Eskiden bu eşitlik vardı. Nerede vardı? Kırsalda vardı. Kırsalda kadın erkek beraber, omuz omuza tarımda rençberlik yapıyorlardı. Tarım işçisiydiler. Tarımda emek ortaya koyuyorlardı. Ama şehre geldikten sonra bu eşitlik bozuldu. Yani artık yüzde 85’i, neredeyse bazı yerlerde yüzde 90’ı kentlerde yaşıyor ve bu kentlerde dönüşen nüfusun ne yazık ki en çok mağdur ettiği kitle kadınlar. Ve kadınlar çalışmaz ise o evde huzur olmaz ki, kadınlar çalışmaz ise o evde zenginlik olmaz ki. Doğru alanlar açıp kadını da erkek kadar sahada üreten - ki, iş üretme konusunda kabiliyette zerre kadar aşağı kalır tarafı yok. Bu kadar net- onun için biz, bu fuayede yapıyoruz, yarın zabıta ilanlarımız da başlayacak. Göreceksiniz orada da bu anlamda bir kontenjanımız olacak. Kadınların, erkekler kadar başarılı olacağına yüzde 100 inanıyorum.

“BENİM ANNEM BABAMDAN DAHA BAŞARILIYDI”

Benim annem tarımda babamdan daha başarılıydı, açıkçası. Onun için babam dayanamadı, gitti iş adamı oldu. Ama annem daha başarılıydı yani. Ben yaşadım onu. Ben, 17 yaşına kadar annemle, babamla büyüdüm. Her ikisinin de farklı kulvarlarda nasıl üretken olduklarını ve öyle olunca da o ailenin nasıl mutlu olduğunu ben yaşadım. Ben, şimdi, diyorum ki, şehirde yaşayan halkımıza bunu yaşatmak istiyorum. Şehirde yaşayan halkımıza bunu yaşatmak istiyorum. Buna da örnek olacak kurumlar, ben yoksa tümüyle bu eşitliği sağlayacak bir kurum değilim. Ama biz buna örnek olursak -ki, olacağız, oluyoruz da- biz buna örnek olursak bütün kurumlar buna hassasiyet gösterecek. Göstermeyen kurumlara da kadın hesap soracak. Kadının hesap soracağı bir analiz süreci aslında onlara sağlamış oluyoruz. Bu da önemli bir kriter bizim için.”

KUCAĞINDA BEBEĞİYLE ŞANLIURFA’DAN KATILDI

Sırasının gelmesini başka bir alanda bekleyen adaylarla da bir araya gelen İmamoğlu, onlara, “Akrabam yok değil mi aranızda? ‘Tanıyoruz’ diyen yok, değil mi aranızda? Unutmayın; emeğinizle ve kendi başarınızla buradasınız. Kazandığınızda da kendiniz olduğunuz için kazanacaksınız. Bu memlekette, hiçbir idarecinin lütfuna ihtiyacınız yok” sözleriyle seslendi. Bu sırada İmamoğlu, adaylar ve katılımcı yakınları arasında ilginç diyaloglar da yaşandı. Kucağında 6 aylık bebeği Aden Lina olduğu halde seçmelere katılan Kübra Alkan’ı gören İmamoğlu, itfaiye eri adayıyla sohbete girişti. Alkan, İmamoğlu’na, eşinin de itfaiye eri olduğunu ve seçmelere Şanlıurfa’dan katıldığını aktardı.

“HÜSEYİN’İN TORPİLİ BÜYÜK; KENDİSİ!”

Kız kardeşine eşlik eden aday yakını Hüseyin Ün ise duygularını, “Ben de geçen yıl bu zamanlarda, benzer yollardan geçerek İBB’ye inşaat mühendisi olarak atandım. Burada çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Kardeşimin kafasında soru işaretleri vardı. Kesinlikle tavsiye ettim. Şu an da her adaya yürekten söylüyorum ki, burada çok adil ve liyakate dayalı bir alım olacak. Kamuda personel temininde liyakati tüm Türkiye’ye örnek yaptınız” diye dile getirdi. İmamoğlu’nun bu sözlere yanıtı, “Hüseyin’in torpili büyük. Söyleyeyim mi? Kendisi, kendi emeği. Çalıştı, başardı. Şimdi aramızdaymış. Ne güzel. Mutlu oldum, onur duydum” oldu.

 

 

Yorumlar (0)
banner33
9
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Ankara Keçiörengücü 24 39
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20