banner25

banner24

METRO İSTANBUL, AR-GE MERKEZİ İÇİN TESCİL BELGESİ ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, teknolojide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak ve teknoloji ihraç etmek amacıyla kurduğu Ar-Ge Merkezi için tescil belgesini aldı.

GÜNDEM 25.12.2022, 15:24
METRO İSTANBUL, AR-GE MERKEZİ İÇİN TESCİL BELGESİ ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, teknolojide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak ve teknoloji ihraç etmek amacıyla kurduğu Ar-Ge Merkezi için tescil belgesini aldı.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi İBB iştiraki Metro İstanbul’dan yapılan yazılı açıklamaya göre; dışa bağımlılığı azaltmak ve teknoloji ihraç etmek amacıyla Metro İstanbul bünyesinde Ar-Ge Merkezi kuruldu. Kurulan merkezin onaylanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Bakanlık, başvuruyu değerlendirerek Ar-Ge Merkezi’nin tescilini onayladı. Metro İstanbul’a tescil belgesi, İzmir’de gerçekleşen 9’uncu Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde teslim edildi.

“MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAK”

Ar-Ge Merkezi’nin tescillenmesi için ilk olarak 2020 yılı ekim ayında başvurduklarını belirten Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, görev yapan 47 kişilik ekip ile merkezde projeler geliştirdiklerini kaydetti. Teknolojik anlamda dışa bağımlı olunduğunu ifade eden Soy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geliştirdiğimiz Ar-Ge projesi sayesinde maliyetten tasarruf edeceğiz ve oluşan arızalarda müdahale süremizi kısaltarak yolcularımızın mağduriyetini hızla giderebileceğiz. Yolcu Bilgilendirme Sistemi (YBS), Peron Ayırıcı Kapı Sistemleri (PAKS), Sefer Planlaması Yazılım Projesi, Hareketli Katener Sistemi ve bunun gibi yolcu konforuna hizmet edecek ve maliyet avantajı sağlayacak, raylı sistemlerin ihtiyacını karşılayacak pek çok proje üzerinde çalışıyoruz. Bazı projelerimiz ile sadece raylı sistemlere değil tüm toplu ulaşım modlarına çözüm geliştiriyoruz.”

AKADEMİK ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Metro İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre; şirket iç kaynaklarıyla kurulan Ar-Ge Merkezi, tescili ile birlikte şu avantajlara sahip olacak:

“-Üretilen projelerin sektörde kabul görme oranı artacak.

-Bakanlığın yönerge ve denetimi ile birlikte Ar-Ge ve proje kültürü daha sağlam temellere oturacak.

-Üniversiteler ile yapılan iş birlikleri artacak ve akademik ara yüzün gelişimi sağlanacak.

-Ar-Ge Merkezi sektör çalışanları açısından akademik çekim merkezi olacak. Hem yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde Ar-Ge projelerine fırsat tanınacak hem de çalışanların gelişimine katkı sağlanacak.”

 

Yorumlar (0)