CHP Aydın’ın kadınları hedefi aştı: İki ayda üye sağanağı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, Genel Merkez tarafından belirlenen iki ayda 1000 kadın üye hedefini aştıklarını dile getirdi. Bin 526 üyeyi partilerine kazandırdıklarını belirten Özdemir, “Aydınlı kadınlarımız, kız kardeşlerimiz tercihlerini CHP’den yana kullandılar. Belirlenen hedefin yüzde 50 üzerine çıktık. Hız kesmeyeceğiz” dedi. Önümüzdeki genel seçimlerde kadın aday sayısının artmasının Aydın’a çok yakışacağını kaydeden Başkan Özdemir, “Büyükşehir Belediye Başkanımız gerçekten çok başarılı. Örneğimiz de çok güzel. Bütün Türkiye onu tanıyor. Hatta ünü Türkiye’yi de aştı. Dolayısıyla Aydın’da 1,2,3 değil daha fazla hatta başka partilerden kadınlar da aday olsun isteriz. Kadınlar her alanda çoğalsın isteriz. Kadınlar belediyeyi, ilini çok güzel yönetiyor. Türkiye’yi de yönetir” şeklinde konuştu.

POLİTİKA 14.01.2022, 08:56 15.01.2022, 13:22
CHP Aydın’ın kadınları hedefi aştı: İki ayda üye sağanağı!

HABER: ENDER ALDANMAZ

22-23-24 Ekim’de Kuşadası’nda düzenlenen kadın çalıştayında seçim startını verdiklerini duyuran CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı, belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

“İki ayda 100 bin üye” hedefini tutturmak isteyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı, her bölgeye özgü hedefler koyarak iki aylık süreci tamamladı.

CHP Aydın İl Kadın Kolları Ayşe Özdemir, Aydın Haberleri’ne yaptığı açıklamada yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

EN ÇOK ÜYE SÖKE’DEN
Aydın için konulan 1000 üye hedefini yüzde 50 aştıklarını belirten Başkan Özdemir, sahada partilerine ciddi bir teveccüh olduğunu da kaydetti. Başkan Özdemir, “Aydın’a hedef olarak 1000 kadın üyeyi iki ay içerisinde partimize kazandırmak doğrultusunda çalışmalar yaptık. İlçe başkanlarımız ve ilçe kadın kollarımızla birlikte yoğun bir çalışma temposu oluştu. Aydınlı kadınlarımız, kız kardeşlerimiz tercihlerini CHP’den yana kullandılar. Biz bu süreçte 1526 kadın üye yaptık. Yüzde 50 oranında fazla üye yaptık. Bu süreçte bütün ilçelerimiz büyük emek sarf etti. Kadın kollarımız arasında tatlı bir rekabet oluştu diyebilirim. Bu süreçte bizim verdiğimiz hedefi aşan bir ilçemiz oldu. Söke Kadın Kolları Başkanıma çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ARTIMIZ KADIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ
Aydın Kadın Kolları’nın dinamik bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Başkan Özdemir, “Son derece başarılı kadın belediye başkanımız var ve artılarımız yüksek. Hız kesmeyeceğiz. Girdiğimiz kapılarda elimiz hiç boş dönmedik. Mutlaka olumlu dönüşler aldık. Biz her kapıya gidiyoruz. AKP’ye, MHP’ye bir başka partiye de oy vermiş olabilir. Biz her kapıyı çalıp hal hatır soruyoruz. İhtiyaçlarını soruyoruz. Vatandaşın da bize karşı ilgisi ve sevgisi çok yüksek” dedi.

KENDİ PARTİSİNDEKİ İNSANLAR BİLE DERT YAKINIYOR
Yürütülen saha çalışmalarında ekonomik kriz sebebiyle yoksulluğun oldukça derin yaşanır hale geldiğini kaydeden Başkan Özdemir, krizin en çok kadınları ve çocukları vurduğunu söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada “Son dönemlerdeki ekonomik kriz ile ailelerin durumu içler acısı. Çaldığımız her kapıda insanlar gerçekten yoksulluğu derin yaşıyor. Kapıları çaldığımızda bizi mutfaklarına götürüyorlar. Çocuklarının cebine harçlık veremediklerinden bahsediyorlar. Çocuğunun zar zor şartlarda üniversiteyi bitirtmiş ama iş bulamadığından söz ediyor. Eşinin işsiz kaldığından söz ediyorlar. Bu aile ne yapsın? Ne kadar sürebilir bu mücadele? Sosyal devlet vatandaşın bu yoksulluktan kurtarmaktır. Yoksulluk en çok kadınları ve çocukları vuruyor. Daha önceleri gittiğimiz evlerde bu kadar çok yoksulla karşılaşmıyorduk. Vatandaşlar ‘ne olur kurtarın bizi, yete bu hükümet gitsin’ diyor. AK Parti’ye oy vermiş insanlar ‘ellerim kırılsaydı da oy vermeseydim’ diyor. Hiç kimse hayatından memnun değil. İktidar halkın içinden o kadar uzaklaştı ki halkın yaşadıklarını göremiyorlar. Görmek istemiyorlar. Kendi partisindeki insanlar bile dert yakınıyor. Bu iktidar değişmeli diyorlar” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMANIN ANA VAADİ: AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI
Yürütülen çalışmalarda Aile Destekleri Sigortası vaadini kadın kolları olarak ön plana koyduklarını söyleyen Özdemir, “İstanbul’da Aile Destekleri Sigortası konusunda İstanbul’da yapılan toplantıda  Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka ‘bu görev bizim, kadın kollarının görevidir. Kapı kapı gideceğiz, çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Biz bunu kız kardeşlerimize, kadınlarımıza anlatacağız” diyerek Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na söz verdi. İstanbul’dan gelir gelmez kolları sıvadık. İlçe ilçe dolaşarak Aile Destekleri Sigortası’nı girdiğimiz evlerde anlatıyoruz. Aile Destekleri Sigortası sosyal devletin yapması gereken sadaka kültürü ile değil bir elin verdiğini diğer el görmez anlayışı ile yoksulluğu ve yoksunluğu bitirmek için insanların hak ettiği yaşam şeklini ailelere refahı getirmek amacıyla yürütülen bir çalışma. En çok da evin kadınını güçlendirmek hedefleniyor. Yoksulluk sınırının altında kalan tüm hanelere, bu sınırın üzerine çıkacakları oranda gelir desteği sağlanacak. Vatandaşlara ödenecek olan “Aile Gelir Desteği”, hanelerdeki kadınların hesaplarına yatırılacak, kadınlar ekonomik açıdan güçlendirilecek. Biz güçlü bir aile istiyoruz. Kadının kimseye muhtaç olmadığı, çocuklarını rahat okutabildiği, ‘benim sobamda kömürüm, tenceremde pişirecek yemeğim yok’ diyerek muhtaçlıktan kurtulduğu, yoksulluğun son bulduğu bir aile yapısı yaratmaya çalışıyoruz. Yoksulluk sınırının üzerindeki bir rakamdan bahsediyoruz. Yoksulluk sınırı şu an 11 bin TL… Yoksulluk sınırının üzerinde maaş alan ne kadar insan var? Türk halkı yüzde 80 anlamında yoksul yaşıyor” açıklamasında bulundu.

ŞİDDET MAĞDURU KADINLARI YALNIZ BIRAKMADIK
Kadınlara yönelik şiddete karşı Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından başlatılan YaşamHak projesinde çok sayıda ihbar aldıklarını ve gerekli müdahaleleri yaptıklarını söyleyen Başkan Özdemir “YaşamHak projemiz kapsamında şiddete uğrayan kadınlarımıza destek veriyoruz. O kadar çok ihbar aldık ki… Kadınların, çocukların taciz, tecavüz, şiddet mağduru vatandaşların hep yanında olmaya çalıştık. Şiddet gören kadın arkadaşlarımız bize müracaat ediyor. Biz bunu genel merkezimize de iletiyoruz. Mahkeme süreci varsa mahkemelerde destek veriyoruz. Hukuksal anlamında avukat desteği, psikolojik anlamda istekleri varsa destekler sağlıyoruz. Her türlü yardımı yapıyoruz ve yanında yer alıyoruz. Onu kendi kız kardeşimiz gibi onu kolluyoruz. İş konusunda dahil olmak üzere mağdur bir insanın ne ihtiyacı var ise karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

DİDİM’DE BİR CANI KURTARDIK
Birebir karşılaştığı bir olaydan da örnek veren Özdemir, “Didim’de 26 yaşında ve iki aylık bir bebeği olan bir evladımız eşiyle arasında tartışma olmuş ve ayrılma aşamasına gelmişler. Ama eşi devamlı şiddet uyguluyormuş. Hatta ailesini de kendisini de öldürmekle tehdit etmiş. Devreye girdik ve tehditçi kocaya elektronik kelepçe takılmasını sağladık. Bir canı kurtardık, sürekli takipteyiz. Aydın’da pek çok kadın cinayetinden davalar var. Bu davaların tamamını takip ediyoruz. Bunların takibi kadın kollarımızda yer alan birimlerce yapılıyor. Kendilerini korumak isteyen kadınlar bazen il değiştirmek zorunda kalıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir ilçemizde tehdit altında bulunan bir kız kardeşimiz İstanbul’a gitti ve oradaki kadın kollarımızı hemen kız kardeşimize yönlendirdik. Takibini onlar yapıyor. Yani olayı orada bırakmıyoruz”

AYDIN’A KADIN MİLLETVEKİLLERİ YAKIŞIR
Aydın’ın kadın bir belediye başkanı olmasına karşın kadın milletvekili bulunmamasının bir eksikli olduğunu söyleyen Başkan Özdemir şunları söyledi:

“Aydın’a kadın milletvekili yakışır. Kadınlar her alanda başarılı. Kadın nüfusu bu ülkede erkek nüfusun daha fazla... Kadınlar yüzde 50 oranında mecliste temsil edilmeli, fermuar sistemi olmalı. Genel başkanımızı bunun sözünü de verdi. Gerçekten kadınlar her alanda hem iş hem siyasi alanda kadınlar olmalı. Büyükşehir Belediye Başkanımız gerçekten çok başarılı. Örneğimiz de çok güzel. Bütün Türkiye onu tanıyor. Hatta ünü Türkiye’yi de aştı. Dolayısıyla Aydın’da 1,2,3 değil daha fazla hatta başka partilerden kadınlar da aday olsun isteriz. Kadınlar her alanda çoğalsın isteriz. Kadınlar belediyeyi, ilini çok güzel yönetiyor. Türkiye’yi de yönetir. Bu ülkenin yarısından fazlası kadınsa yönetimlerde olmalılar.

Kaynak: HABER: ENDER ALDANMAZ
Yorumlar (0)