İzmir'de deprem konutlarının ilk teslim töreni yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem konutlarının ilk teslim törenini gerçekleştirdi. Törende 596 konut ve 145 iş yeri sahibine yeni tapuları teslim edildi. Erdoğan törende yaptığı konuşmada yerel idareyi sert sözlerle eleştirirken, eski tekel binasına yapılacak kültür merkezi için kütüphane müjdesi verdi ve şehir hastanesinin açılış tarihini de açıkladı.

POLİTİKA 26.11.2021, 16:03
İzmir'de deprem konutlarının ilk teslim töreni yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deprem Konutları Teslim Töreni'nde konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Depremin ilk anından itibaren devlet ve hükümet olarak afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Yürütülen her çalışmayı yakından takip ettik. Sadece İzmir'in acısını paylaşmakla kalmadık, dertlerini çözecek adımları attık. Türkiye, dünyanın en hızlı, en etkin, en pratik deprem müdahale sistemine sahiptir. Avrupa ve ABD başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan afetlerin ardından aylarca kendilerine uzanacak yardım elini bekleyen insanlar olduğunu biliyoruz.

İzmir'de depremzedelerin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık. Hiç kimseyi aç, açıkta bırakmadık. Kaybettikleri canların ve yıkılan evlerinin acısını, ilave sıkıntılara sokmadan çözdük.

Elazığ'da 23 bin 677 konut ve 2 bin 515 köy evi, Malatya'da 6 bin 287 konut inşa ederek vatandaşlarımıza hediye ettik. İzmir depreminin ardından toplam 5 bin 74 konut ve 353 dükkan yapma kararı aldık. Bugün, sözümüzü tutuyor ve ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz. Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da kısa sürede hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bu üç bölgede yatırım tutarı 750 milyon liradır. Rezerv alandaki projede ise 397 konutu yılbaşına kadar tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız.

İzmir'de yaptığımız deprem konutlarının ödeme tutarı ve vadelerini paylaşmıştık. 2+1 konutları 160-180 bin lira, 3+1 konutları da 220-260 bin lira arasında sahiplerine veriyoruz. İlk 2 yılı ödemesiz 20 yıl vadeli ödeme planına göre 2+1 konutların taksitleri 740 liradan, 3+1 konutların taksitleri ise bin 20 liradan başlayacak.

Son 9 yıldır İzmir'de riskli yapı olarak belirlediğimiz 20 bine yakın binayı yıkmış ve dönüşüm projelerini başlatmıştık. Kentsel dönüşüm projelerini rıza ve yerindelik esasına göre yürütüyoruz. 2023 projelerimiz arasında Bayraklı ve Bergama'ya 2 millet bahçesi kazandırma sözümüz var. Bunlarla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.

"VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI YAPIYORUM"
İzmir'e çevre ve şehircilik alanında 23 milyar lira yatırım sağladık. 5 milyar liralık yatırımın inşası devam ediyor. Afetlere hazırlık kapsamında 81 ilimizde il risk azaltma planlarını bitirdik. 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halen 110 milyar liralık 330 bin dönüşüm projesi devam ediyor.

Ülkemize kazandırdığımı 1,1 milyon konut da deprem afetine karşı en önemli gücümüzdür. Vatandaşlarımızı sadece başlarını sokabilecekleri bir ev sahibi yapmıyor, depreme dayanıklı konutlara kavuşturuyoruz. Tüm vatandaşlarımıza riskli yapılarını süratle dönüşüme sokmaları çağrısı yapıyorum.

Yorumlar (0)