banner25

banner24

Didim Devlet Hastanesinde ilk kez PEG açıldı

Didim Devlet Hastanesinde Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ethem BİLGİÇ ve ameliyathane ekibi tarafından yoğun bakım hastaları ve felçli hastaların ağızdan besin alamaması durumunda hastalar için önemli bir destek tedavi olan PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi Tüpü Yerleştirilmesi) işlemi başarı ile yapılmaya başlandı.

SAĞLIK 10.02.2021, 16:59 10.02.2021, 17:01
Didim Devlet Hastanesinde ilk kez PEG açıldı

Didim Devlet Hastanesinde Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ethem BİLGİÇ ve ameliyathane ekibi tarafından yoğun bakım hastaları ve felçli hastaların ağızdan besin alamaması durumunda hastalar için önemli bir destek tedavi olan PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi Tüpü Yerleştirilmesi) işlemi başarı ile yapılmaya başlanmıştır.
PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi),ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak
amacıyla bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı sıvı gıdaların ve/veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için gereklidir.
Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ethem BİLGİÇ uygulanan işlemle ilgili olarak; “Beslenemeyen hastalarda tercih edilen bir yöntem olan PEG uygulaması için daha önce hastalarımızı Didim dışındaki hastanelere göndermek zorunda kalıyorduk. PEG işlemi yapılacak olan hastalarımız ve yakınları için başka hastanelere sevk nedeniyle bir takım sorunlar yaşamaktaydı. Hastanemizde başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan işlem sayesinde hastalarımız daha önce yaşamış oldukları sıkıntılar da ortadan kalkmış oldu ve başka hastanelere sevk işlemi yapmamıza gerek kalmadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)