banner25

banner24

İŞ BANKASI’NIN KREDİ HACMİ 520 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

İş Bankası’nın yılın ilk üç ayı itibarıyla, nakdi kredi hacmi 384,3 milyar TL’ye, gayri nakdi kredi hacmi 135,6 milyar TL’ye ulaşırken; ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 520 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

ŞİRKET HABERLERİ 08.05.2021, 12:19
İŞ BANKASI’NIN KREDİ HACMİ 520 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

İş Bankası’nın yılın ilk üç ayı itibarıyla, nakdi kredi hacmi 384,3 milyar TL’ye, gayri nakdi kredi hacmi 135,6 milyar TL’ye ulaşırken; ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 520 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Mart 2021 itibarıyla, aktif büyüklüğünü 2020 yıl sonuna göre yüzde 6,2 oranında artırarak 630,8 milyar TL’ye yükselten Türkiye İş Bankası, “Türkiye’nin en büyük özel bankası” olma vasfını korudu. Yılın ilk üç ayı itibarıyla, İş Bankası’nın nakdi kredi hacmi 384,3 milyar TL’ye, gayri nakdi kredi hacmi 135,6 milyar TL’ye ulaşırken; ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 520 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

İŞ BANKASI’NIN, ÖZKAYNAK BÜYÜKLÜĞÜ İSE 66,6 MİLYAR TL

İş Bankası, yılın birinci çeyreğinde, toplam mevduat hacmini 382,1 milyar TL düzeyine çıkardı. Mevduat dışı fonlama kaynaklarından da etkin bir şekilde faydalanma yaklaşımına sahip olan Banka, 2021 yılının ilk çeyreğinde yurt içi ve yurtdışı piyasalarda 2,4 milyar TL’nin üzerinde menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi. Banka, cari yılın ilk çeyreğinde 1,85 milyar TL düzeyinde net kâr elde etti. Yılın ilk üç ayı itibarıyla sermaye yeterliliği oranı yüzde 17,8 seviyesinde gerçekleşen İş Bankası’nın, öz kaynak büyüklüğü ise 66,6 milyar TL düzeyinde oluştu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, 2021 yılının ilk üç aylık finansal sonuçlarına ilişkin açıklamasında, “İş Bankası gibi, ölçeği itibarıyla ülke ekonomisi üzerinde etkisi bulunan büyük ölçekli kurumların, Covid-19 salgınının dünya çapında etkisini sürdürdüğü böylesine zorlu dönemlerde, daha fazla sorumluluk üstlenmesi, sahip olduğu imkânları müşterileri için, ülkesi için sonuna kadar kullanabilmesi gerekmektedir. Faaliyetlerimizi, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını, paydaşlarımızın ve ülkemizin menfaatlerini önceliklendirerek sürdürürken; yenilikçi anlayışımızla, istihdam ve yatırım sürekliliği sağlayacak nitelikteki projelere, ticarete ve sanayiye destek olmaya devam ediyoruz” dedi. 

Hakan Aran, “Kapsayıcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülebilir değer yaratan geleceğin bankasını inşa etme vizyonumuz, dinamik iş modelimiz, çevik organizasyon ve hizmet modelimiz, geniş şube ağımız, yetkin çalışanlarımız, modern ve sağlam teknoloji altyapımız, sahip olduğumuz değerlerimizle ülkemize bir yüz yıl daha hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bankamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de ülke ekonomisine sağladığı kesintisiz desteğiyle sektörüne öncülük etmeye ve sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” değerlendirmesini yaptı.

 

Yorumlar (0)