banner25

banner24

KONAK BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR'DAN KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ'NE DESTEK

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin dönem açılışı toplantısında; sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle güçlü iş birlikleri yaptıklarını söyledi. Başkan Batur, “Hep birlikte, omuz omuzayız, her zaman yanınızdayız. Yerel yönetim ve kadın kuruluşları bir arada olduğu sürece yapamayacağımız hiçbir şey yok” dedi.

YURT 03.11.2022, 10:12
KONAK BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR'DAN KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ'NE DESTEK

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin dönem açılışı toplantısında; sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle güçlü iş birlikleri yaptıklarını söyledi. Başkan Batur, “Hep birlikte, omuz omuzayız, her zaman yanınızdayız. Yerel yönetim ve kadın kuruluşları bir arada olduğu sürece yapamayacağımız hiçbir şey yok” dedi.

Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi, dün İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin (İKKB) “Kadınlar ve Çocuklar için Neler Yapabiliriz?” temalı dönem açılış toplantısına ev sahipliği yaptı. Kadın ve çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi, kadın kuruluşlarının dayanışmasının sağlanması, kadının sosyal, siyasi ve ekonomik statüsünün iyileştirilmesi amacıyla çatısı altındaki 50 dernekle birlikte çalışmalarını sürdüren İKKB’nin toplantısına, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da konuk oldu. İKKB 2022-2023 Çalışma Dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Gülsen Özkan’ın yönettiği toplantıya birliğin yönetim kurulu üyeleri, geçmiş dönem başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

KADIN KURULUŞLARIYLA GÜÇLÜ İŞ BİRLİKLERİ

Başkan Batur, kentin, kentlinin temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarıyla önemli çalışmalara imza attıklarını ve yeni projeler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Özellikle sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle güçlü iş birlikleri kurduklarını dile getiren Batur şöyle konuştu:

“Birlikte Konak anlayışıyla yola çıktığımız Konak’ta, üç buçuk yıl içerisinde yaptığımız çalışmaların hep sivil toplum odaklı olmasına özen gösterdik. Kenti, kentliyi, bulunduğu toplumu temsil eden sivil toplum ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu amaçla bir ARGE Müdürlüğü kurduk. Müdürlüğümüzün önceliği sivil inisiyatifle belediyeyi bir araya getirmek. Özellikle de kadın kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmalarda, onların öneri ve projelerinin hayata geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz.”

ÖNCELİK DAR GELİRLİ BÖLGELERDE

Okul öncesi eğitime yönelik Minikler Konağı projesini özellikle ihtiyacı olan bölgelerde başlattıklarına dikkat çeken Başkan Batur, kadın derneklerinden projelerinde dar gelirli bölgelere öncelik vermelerini istedi. Başkan Batur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Konak, ekonomik sıkıntı içerisinde olan, dar gelirli bölgelerin en sık olduğu ilçelerden biri. Bu sebeple sosyal projelerin önemi çok büyük. Okul öncesi eğitimde bu bölgelerimize öncelik veriyoruz.  Özellikle de bu bölgelerimizdeki kadınların ekonomik girdileri ve özgürlüklerinin sağlanabilmesi için kadın derneklerinin projelerine ayrıca önem veriyoruz. Bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın daha yaşanır şartlara ulaşması başlıca görevlerimizden. Sizlerden ricamız, özellikle bu bölgelerde proje üretmeniz.”

“AYDINLIK GÜNLER YAKIN"

İstanbul Sözleşmesi’nin önemine de vurgu yapan Başkan Batur, sözlerini şöyle tamamladı:

“Parametrik olarak bakıldığında kadına şiddetin en fazla olduğu noktalar da buralar. Kadına yönelik şiddet yirmi yılda çok ciddi noktalara geldi. Bir de İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede yok ettiler. Ama aydınlık günler yakın, her şey çok güzel olacak. Hep birlikte, omuz omuzayız. Her zaman yanınızdayız. Yerel yönetim ve kadın kuruluşları bir arada olduğu sürece yapamayacağımız hiçbir şey yok.”

KADINLARDAN DAYANIŞMA TEŞEKKÜRÜ

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Gülsen Özkan da Başkan Batur’a kadın sivil toplum kuruluşlarına ve birliğe verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Yeni dönemde, çalışmalarına Konak’tan başlayacaklarını belirten Özkan şunları söyledi: 

"İzmir Kadın Kuruluşları Birliği olarak kurulduğumuz günden bu yana, çok değerli başkanlarımızla çok önemli işlere imza attık. Her gelen başkan güzel bir iz bıraktı. Kadına her alanda eşit statü, kadının karar mekanizmalarında etkin bir konumda olması, kadın kuruluşları arasında dayanışmayı sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu dönem de çalışmalarımıza, İzmir’e gelen ve yaşayanların en çok temasta olduğu Konak ilçesinde başlamayı düşündük. Konak Belediye Başkanımız Sayın Abdül Batur bize olan desteğini ifade ederek bizleri çok mutlu etti. Kendisine gönülden teşekkür ediyoruz.” 

Yorumlar (0)