banner25

banner24

MENTEŞE VE ODUNPAZARI BELEDİYELERİ ‘KARDEŞ ŞEHİR’ OLDU

Menteşe Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi, imzalanan protokol ile ‘kardeş şehir’ oldu. 

YURT 26.12.2022, 12:45
MENTEŞE VE ODUNPAZARI BELEDİYELERİ ‘KARDEŞ ŞEHİR’ OLDU

Menteşe Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi, imzalanan protokol ile ‘kardeş şehir’ oldu. 

‘Kardeş şehir’ protokolü, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt arasında Menteşe Belediyesi Başkanlık Binası’nda düzenlenen törenle imzalandı. İmza törenine, her iki belediyenin de Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis üyelerinden oluşan iki heyet katıldı. 

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ‘kardeş şehir’ protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında iki belediye arasında önemli çalışmalara imza atacaklarını belirtti. Başkan Gümüş, imza töreninde, şunları söyledi:

“Kazım Kurt Başkanıma ve beraberindeki heyete Menteşemize hoş geldiniz diyorum. Menteşe Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi ile kardeş şehir olması noktasında bir adım attık. Geçtiğimiz eylül ayındaki meclis toplantısında tüm meclis üyelerimizin oybirliği ile Odunpazarı Belediyesi ile kardeş şehir olma kararını aldık. Tarih ve kültür kenti olarak kentsel sit alanındaki Tarihi Muğla evleri, Rum evleri günümüze kadar Türkiye’nin en iyi korunan yapıları oldu. Halen bu evlerimizde yaşam devam ediyor. Odunpazarı bu anlamda bize çok yakın bir kent. Odunpazarı ve Menteşe tarihsel mirasını ve geçmişini koruyan, geleceğini de geçmişin tarihsel yüküyle hazırlayan iki Büyükşehrin merkez ilçesi. Her iki ilçemizde eski kent dokusunda yer alan tarihi evleriyle, sokakları ve caddeleriyle ünlü. 

“CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

Eskişehir’de artık bir kardeş şehrimiz var. Bundan sonra ikili ilişkilerimizi geliştireceğiz. Önümüzdeki günlerde yeni bir yıla giriyoruz. 2023 yılı bizim için çok önemli. Ata’mızın bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında çok önemli çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalarımızda kardeş şehir Odunpazarı Belediyesi de olacak. Güzel projelere imza atacağız. Muğla ve Eskişehir kültür kenti noktasında iki önemli şehir. Muğla Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile Menteşe’de çok özel çalışmalar yapmaktayız. Kardeş şehir protokolü ile kültür kenti Menteşemizi daha üst noktaya taşıyacağız. Kazım Kurt Başkanıma teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi ile sıradan bir kardeş kent değil, güzel projeler üreten geleceğimize katkı sağlayan bir kardeş kent olacağımıza inanıyorum.”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Menteşe Belediyesi ile kardeş şehir olmaktan onur ve kıvanç duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“MENTEŞE’NİN ANADOLU’NUN ORTASINDA BİR KARDEŞİ VAR”

“Umarım ve dilerim bu iş birliği düzeyini geliştirerek birlikte iş üretiriz. Kardeş şehir sadece turizm ziyaretlerinden ibaret olmaz ortak iş yapma, üretme kültürünü geliştirebilirsek çok daha yararlı sonuçlar elde edebiliriz. Başkanımın da belirttiği gibi tarihi dokusu itibariyle iki kentin ortak noktaları var. Odunpazarı restorasyon konusunda iddialı bir ilçe. Bu noktada Menteşe ile iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Esas hedefimiz Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına bir hafta kala imzaladığımız bu anlaşma ile ortak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmak olmalı. Hayırlı olmasını diliyorum. Menteşe’nin Anadolu’nun ortasında bir kardeşi var. Muğla halkını Menteşe halkını Eskişehir’e Odunpazarına bekliyoruz.” 

Başkanlık makamında düzenlenen imza töreninin ardından Kentsel Sit Alanı’nda bulunan kültür rotaları ziyaret edildi.

Yorumlar (0)