MEZİTLİ'DE AYNI GECEDE 3 FARKLI SANAT ETKİNLİĞİ

Mezitli Belediyesi tarafından kente kazandırılan mekanlar, farklı sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Mezitlililer, aynı gecede konser, tiyatro ve sinema etkinliklerini takip etme şansına sahip oluyor.

YURT 27.08.2021, 14:00
MEZİTLİ'DE AYNI GECEDE 3 FARKLI SANAT ETKİNLİĞİ

Mezitli Belediyesi tarafından kente kazandırılan mekanlar, farklı sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Mezitlililer, aynı gecede konser, tiyatro ve sinema etkinliklerini takip etme şansına sahip oluyor.

Mezitli Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden eğitime kazandırılan tarihi Taş Mektep’te "Gün Batımı Konseri"ni ücretsiz olarak izleyen sanatseverler, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları lisans ve lisans üstü  öğrencilerinin performansıyla unutulmaz bir akşam yaşadılar.

Esenbağlar Mahallesinde bulunan Taş Mektep’ten yaklaşık 300 metre uzaklıkta bulunan Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatro ise ''Mezitli'de Tiyatro Akşamları'' etkinliği kapsamında tiyatroseverleri ağırladı. Tiyatro Antik Sahne’nin sahnelediği "Gelişine Hayat" isimli komedi oyunu, izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Akdeniz Mahallesi Zeytinli Caddede bulunan Amfi Tiyatro'dan yaklaşık 500 metre uzaklıkta ise yazlık sinema keyfi Mezitlililerle buluştu. Yeni Mahallede bulunan yazlık sinemada, yönetmen Nuri Bilgi Ceylan’ın "Ahlat Ağacı" filminin gösterimi yapıldı. Sinemaseverler, patlamış mısır ve gazoz eşliğinde nostaljik bir gece yaşadı.

“MEZİTLİ’YE KAZANDIRDIĞIMIZ MEKANLAR SANATI KENTE TAŞIDI”

Mezitli’nin her geçen gün kültür ve sanat alanında daha fazla geliştiğine vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, şunları söyledi:

“Üç farklı sanat etkinliğinin bir arada yaşanması elbette tesadüf değil. Daha önce hiçbir salonu olmayan Mezitli’ye kazandırdığımız mekânlar, farklı sanatsal faaliyetlerin ilçemize taşınmasına neden oldu. Restore ederek yeniden eğitime kazandırdığımız Taş Mektep özellikle klasik müziğin eğitim üssü haline geldi. Burada gerçekleştirilen faaliyetler ve konserler yakın zamanda dünya çapında sesini duyurmaya başlayacak. Diğer taraftan, aynı akşam tiyatro eserinin sergilendiği Amfi Tiyatromuz ise özellikle hiç salonu bulunmayan Mezitli’ye farklı bir kimlik kazandırdı. Gün aşırı etkinlikler, sanatsal faaliyetler, konser ve gösterilerin yapıldığı Amfi Tiyatromuzun ses akustiği ve kulisler başta olmak üzere doğru kurgulanmış mimarisiyle başta Mersin Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü olmak üzere tüm sanat çevrelerinin ilk tercih ettiği yer oldu. Mezitli Belediyesi Yazlık Sineması ise 6 yıldır aralıksız her yıl onlarca vizyon filmini sinema severlerle buluşturuyor. Sadece Mezitli değil tüm Mersinlilerin sıcak yaz akşamında serin bir sinema keyfi yaşadığı Yazlık Sinemamız bu amaçla faaliyet veren Türkiye’nin en iyi 10 sineması arasında gösteriliyor.” 

“MEZİTLİ, KÜLTÜR VE SANATIN MERKEZİ OLACAK DERKEN BUNU KASTEDİYORDUK”

Mezitlililerin çok şanslı olduğunun altını çizen Başkan Tarhan, “Mevcut  sanatsal mekânlara Mezitli Belediyesi Kültür Merkezimizi de ekledik. İkinci çevre yolu üzerinde Güneş parkımızın karşısında faaliyete geçen Kültür Merkezimiz, iki büyük salonu, sergi ve uygulama bölümleri ile daha büyük sanatsal faaliyetlerin yaşanmasına imkan sunacak. Bizler Mezitli, kültür ve sanatın merkezi olacak derken bunu kastediyorduk. Çağdaş ve aydınlık yapısıyla Mezitli’de yaşayan vatandaşlarımız her şeyin en iyisine layıktır” diye konuştu.

 

 
Yorumlar (0)