CHP’de 81 vilayet ve 900’ü aşkın ilçede yapılan kongreler sona erdi. 4-5 Kasım’daki kurultay öncesi tamamlanan kongrelerde 51 il ile 413 ilçe başkanı değişti. 30 il başkanı ile 560 ilçe başkanı ise seçimleri tekrar kazandı. Kongre takvimi çerçevesinde il ve ilçe başkan ve idarelerinin yanı sıra 1370 kurultay delegesi de belirlendi. CHP’deki 130 milletvekilinden 94’ü de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan adayı olması için imza verdi.

Bugüne kadar 56 kurultay yapan CHP’de, 38. Olağan Kurultay 4-5 Kasım’da, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek. Kurultayda, birinci gün genel başkan seçimi, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Konseyi üyelerinin seçimi yapılacak.

Seçimlerin, “blok liste” ve bayan üyeler için müspet ayrımcılık gayesiyle ‘fermuar” tekniğiyle yapılması düşünülüyor. Genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel’in müsabakası bekleniyor. CHP’de genel başkanlığa aday olabilmek için 1370 delegeden yüzde 5’inin imzası gerekiyor. CHP’de 38. Olağan Kurultay’dan iki hafta sonra da tüzük kurultayı yapılacak.