14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala AK Parti, erimeye devam ediyor. Gezici Araştırma Geliştirme Şirketi‘nin yaptığı son ankete göre AK Parti’nin kadın seçmenle olan bağı da kopmak üzere. Geçmişte AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 64’ü kadınken, şu an bu oran yüzde 48’lere düştü.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENEMEMESİ

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, kadınların AK Parti’den kopmasının gerekçesi olarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, kadına yönelik şiddetin önlenmemesi gibi algıların ön plana çıktığını belirtiyor.

AK PARTİ’NİN KADINLARLA BAĞI NERDEYSE KOPMA NOKTASINA GELDİ

Gezici Araştırma’nın kadın eğilimini ölçtüğü son araştırması, 1–2 Nisan 2023 tarihlerinde Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun ve Van dahil 24 ilde, 2 bin 864 kişi ile yüz yüze yapıldı. Murat Gezici, araştırmayı şöyle yorumladı: ”AKP’nin kadınlarla zayıf bağı neredeyse kopma noktasına geldi diyebiliriz. Kadınlar için pozitif ayrımcılık başta olmak üzere önemli adımlar atıldı. Fakat bir süre sonra geriye gidiş başladı. Kadınlar için elzem olan İstanbul Sözleşmesi’ni çıkaran da bu hükümet, bu sözleşmeyi fesheden de bu hükümet. Kadınları koruyan temel yasalar tartışmaya açıldı. Toplumda, bilhassa kadınlar arasında kadına yönelik şiddetin önlenmesi için iktidarın fazla bir çaba göstermediği algısı var.”

KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETMİYORLAR

Daha çok ev işçisi kadınların AK Parti’den koptuğunu belirten Gezici, “Çünkü kendilerini güvende hissetmiyorlar, geleceklerinden kaygı duyuyorlar. Ekonomik sıkıntıları en ağır hisseden kadınlar ve gençler oldu” dedi. (sözcü)

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ