Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ve New York merkezli Signature Bank'ın iflası sonrası piyasada oluşan panik, güvenli liman talebini artırdı. Yatırımcılar, bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde, banka iflaslarının olası bir bankacılık krizine dönüşebileceği endişesiyle altına yöneldi. ABD’li SVB’nin iflasının ardından bankacılık sisteminde geniş kapsamlı bir kriz görülebileceği yönünde kaygılar oluşmaya başladı. Öte yandan  yatırımcıların Fed’in agresif faiz artırımı döngüsünü sonlandırabileceği beklentileri ise arttı.
DOLAR GERİLEDİ
Bu gelişmeyle birlikte dolar birkaç haftanın dip seviyesine yakın seyretti. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi dün yüzde 0,9 gerileyerek 103,47 ile bir ayın dip seviyesini gördü. Dolar, yen ve Euro karşısında da geriledi. Altın fiyatları da doların düşmesi ve güvenli liman talebinin artmasıyla beş haftayı aşkın sürenin zirve seviyesine yükseldi. Sabah saatlerinde değerli metal bir miktar gerilese de banka iflaslarından sonra Fed’in faiz artırım hızını azaltacağı yönünde beklentiler sayesinde ons başına 1900 dolar eşiğinin üzerinde kaldı.
ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM
Altının spot piyasadaki ons fiyatı  sabah saatlerinde 1911 dolar seviyesinde işlem gördü. Gram altın ise piyasalarda 1165 TL'den alıcı buldu. Çeyrek altın 1885, Cumhuriyet altını ise 7 bin 796 TL’den işlem gördü.
 

Editör: Ayşe Yılmaz