Deprem nedeniyle Asi Nehri kenarındaki buğday tarlalarında yarıklar oluşan Antakyalı çiftçi Necmettin Çağatay, “Buğday ekili tarlam ana fay hattının nehre yakın geçmesinden dolayı Asi Nehri kenarındaki çoğu arazimizin yüzde 90’ı ekilemez durumda. Buradan hükümetimize rica ediyoruz. Bu arazi yıllarca ekilmez. Çok derin bir tesviye yapılacağı için iki üç yılda mahsul vermez” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler il ve ilçelerdeki yıkımın yanı sıra köylerde de ağır tahribata yol açtı. Türkiye’nin en verimli ovalarının bulunduğu deprem bölgesinde tarlalarda yarıklar, tümsekler oluştu, yollarda da çökme ve kayma meydana geldi.

Tarlalarını ve hayvanlarını bırakıp çevre illere de göç edemeyen depremzede çiftçiler, traktörleri ve pulluk sürgü, mibzer gibi tarım makineleri de enkaz altında kaldığı için yeni ürün ekip tarımsal üretime devam etmekte zorlanıyor.

6 Şubat’taki depremden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’ın Antakya ilçesine 18 kilometre uzaklıktaki Apaydın köyünde çiftçilik yapan Necmettin Çağatay’ın 200 dönümlük buğday ekili arazisinde yarıklar oluştu.

“BU ARAZİ YILLARCA EKİLMEZ”

Tarımsal üretime devam etmek isteyen Çağatay, ANKA Haber Ajansı’na konuştu:

“Asi kenarında arazisi olan bütün çiftçiler adına konuşuyorum. Buğday ekili tarlam ana fay hattının nehre yakın geçmesinden dolayı Asi Nehri kenarındaki çoğu arazimizin yüzde 90’ı ekilemez durumda. Çoğu arkadaşımızın traktörü enkaz altında kaldığı için traktörsüz kaldılar. Bu iş de traktörle olacak iş değil. Buradan hükümetimize rica ediyoruz. Bu arazi yıllarca ekilmez. Tesviye (düzleme) yapılması lazım. Çok derin bir tesviye yapılacağı için iki üç yılda mahsul vermez. Sayın yetkililer nehir yatağındaki çoğu arazi bu vaziyette. Yaraları sardıktan sonra bize de el atarsanız çok makbul olur. 

“BU TARLAYA NASIL GÜBRE, NASIL İLAÇ ATILACAK”

Mısıra hazır hale getirilmiş 200 dönümlük bir başka arazinin aynı durumda olduğunu gösteren Çağatay, “Bu arazide mısıra hazırlanmış bir arazi ama maalesef ekilemeyecek bir kısmı mısır bir kısmı da pamuk ekilecek 200 dönümlük tarla. Ama ne pamuk ne de mısır ekilir. Tarım İl Müdürlüğü’nden bir an önce durum tespiti yapmasını istiyorum. Gerçekten durum çok kötü. Asi kenarındaki araziler bu vaziyette. Bu tarlaya nasıl gübre nasıl ilaç atılacak? Allah yardımcımız olsun” dedi.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: anka