Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini duyurdu. Böcek, "Altın Portakal Film Festivali siyaset üstüdür. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan Festival Yönetmeni'nin, Sanat Yönetmeni'nin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibarıyla son verilmiştir" dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Kanun Hükmü" belgeselinin Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkarılması nedeniyle tartışmaların odağı olan Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini duyurdu. Böcek'in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili bugüne kadar ev sahipliğinin dışında sadece sinemadan yana taraf olmayı seçtik. Gelinen noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi yıllara meydan okumuş festivalimizin bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının malzeme edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

"TÜM SANAT EKİBİ SANAT EKİBİNİN SÜRECİ YANLIŞ YÖNETTİĞİ, KRİZ YÖNETİMİNİ YAPAMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR"

Antalya Altın Portakal Film Festivali sadece Antalya'nın değil, Türkiye'nin uluslararası alanda en önemli markalarından biridir. Konunun tüm ülkeyi, Antalya'yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan Festival Yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta Festival Yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir.

Altın Portakal Film Festivali'ni özüne döndürmek ve Ulusal Kategori'yi festivale yeniden eklemek için çaba sarf etmiş birisi olarak yaşananları kabul etmiş olmam mümkün değildir. Altın Portakal Film Festivali siyaset üstüdür. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan Festival Yönetmeni'nin, Sanat Yönetmeni'nin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibarıyla son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivali'mize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebiyle 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.”