Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Aydın Lisesi binasının depreme karşı güvenirliğinin ne ölçüde olduğuna yönelik tespiti için geçtiğimiz dört sene içerisinde iki defa başvuru yapıldığına değinen CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

6 Şubat 2023 yılında 11 ili etkileyen depremler sonucunda hayatını kaybeden vatandaşların acısının hala taze olduğuna ve yetkililerin sorumsuzluğunun sonucuna değinen CHP’li Bülbül, “Önlem almak için illa birilerinin ölmesini mi bekliyorsunuz?” diyerek ilgili kurumlara sert tepki gösterdi. 
CHP’li Süleyman Bülbül sözlerine şu şekilde devam etti: “İçerisinde öğrenci, öğretmen ve personel barındıran, 34 yıllık bir binanın depreme yönelik güvenirliğinin ölçülmesi talebi nasıl olur da dört yıldır cevapsız bırakılır? Bu sorumsuzluk, vatandaşları göz göre göre ölüme terk etmenin ve yaşanılanlardan ders çıkarmamanın bir göstergesidir. Yetkililerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemelerinden ben utanıyorum. İhmaller sonucu hayatını kaybeden her bir vatandaşımızın yasını tutuyorum. Aynı durumunun Aydın’da yaşanmaması için mücadeleme devam ediyorum.” 

BAŞVURULARIN DÖRT YILDIR YANITSIZ BIRAKILIP İŞLEME ALINMAMASININ GEREKÇESİ NEDİR? 

CHP’li Bülbül, Milli Eğitim Bakanı’na verdiği soru önergesinde şunlara değindi:

“Aydın Lisesi, 34 yıllık bir binaya sahip olup lisenin depreme karşı güvenirliğinin kontrolü amacıyla lise çalışanları tarafından Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir başvuru gerçekleştirilmiştir. İlk başvurunun üzerinden dört yıl, ikinci başvurunun üzerinden ise üç yıl geçmesine rağmen Aydın Lisesi’nin depreme karşı güvenliğinin ne durumda olduğu yetkililer tarafından henüz kontrol edilmemiştir. Bu süreç zarfında; Aydın Lisesi'nin konumuna yakın yerlerde konumlanmış olan Gazipaşa Ortaokulu, Efeler'de bulunan Aydın Ticaret Odası İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün içinde bulunduğu Kültür Merkezi'nin depreme karşı güvenli olmadığı araştırılmıştır.
Aydın, Türkiye'nin birçok ili gibi deprem riski taşımaktadır. Ayrıca lise olarak kullanılan bu bina, eğer depreme karşı güvensiz ise olası bir deprem anında çok ciddi sonuçlara sebep olabilme riski taşımaktadır. 

Bu bağlamda;
    1. Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Aydın Lisesi çalışanları tarafından deprem güvenliğinin ölçümü sebebiyle yapılan başvuru belgeleri şu an nerededir? Bu belgeler ile ilgilenen yetkili kişi ve birim kimdir, nedir? 

Çerçioğlu'nun divanı kadınlardan oluştu Çerçioğlu'nun divanı kadınlardan oluştu

    2. Başvuruların dört yıldır yanıtsız bırakılıp işleme alınmamasının gerekçesi nedir? 

    3. Aydın Lisesi'nin konumuna yakın bulunan okul ve kamu kurumlarında depreme yönelik bir önlem alınırken Aydın Lisesi tarafında yapılan başvurular neden yanıtsız bırakılmaktadır?”