HABER: TUĞBA AYDIN

6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu gereği sanayi işletmelerinin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçildi. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayiciler, Aydın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabilecekler.  Ayrıca sanayiciler, sistemden Sanayi Sicil Belgelerini (e-belge) pdf formatında indirebilecek ve çıktı alarak kullanabilecekler.

Sanayi sicil kaydı bulunan işletmelerin 2022 yılı yıllık işletme cetvellerini 30 Nisan 2023 tarihi sonuna kadar (Söz konusu tarihin bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 2 Mayıs 2023 tarihi sonuna kadar) https://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresinden firma yetkilisinin e-devlet şifresi ile sisteme girmeleri gerektiği bildirildi. Öte yandan Yıllık İşletme Cetveli bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında İl Müdürlüğüne gelmeden 444 61 00 no’lu telefondan (Taşra teşkilatı için 2, ardından Aydın için 09 tuşlanarak) ulaşmaları gerektiği belirtildi.

YILLIK İŞLETME CETVELİNİ VERMEYENLERE 5 BİN LİRA CEZA 

Süresi içerisinde Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen firmalar hakkında 6948 sayılı Kanunun 9. maddesi uyarınca 2023 yılı için 5 bin 252 lira idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.