HABER: EKİN KORKMAZ

Geçtiğimiz yıl 6 Temmuz'da silahlı saldırı sonucu Konya Şehir Hastanesi'nde hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya'yı ölüm yıl dönümünde anarak açıklamalarda bulundu.

"SAĞLIKTA ŞİDDET GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE ARTTI"

Açıklamalarda bulunan Aydın Tabip Odası şu ifadelere yer verdi; "Konya Şehir Hastanesinde çalışan Dr. Ekrem Karakaya'yı tam bir sene önce, 6 Temmuz 2022'de çalıştığı kurumda silahlı saldırı sonucu kaybettik. Kendisini ve sağlıkta şiddet nedeniyle kaybettiğimiz tüm sağlık emekçilerini saygıyla anıyoruz. Ne yazık ki sağlıkta şiddet nedenli kaybettiğimiz meslektaşlarımızın biri dışında hepsini son 20 sene içinde kaybettik. Son yıllarda sağlıkta şiddet gözle görülür şekilde arttı ve artık çalışma alanlarımızın rutini haline geldi. Toplumsal şiddetteki artısın ve ayrışmanın sağlık kurumlarına da yansımasının yanında; sağlık sistemindeki değişiklikler, hekim-hasta ilişkilerinde yaşanan dönüşüm ve elbette sağlık çalışanlarının siyasiler tarafından her fırsatta hedef gösterilmesi de bu ciddi artıştan sorumludur" denildi.

"SAĞLIK SİSTEMİ DEĞİŞMEDEN ŞİDDET AZALMAYACAK"

Açıklamalara şöyle devam edildi; "Sağlıkta şiddetteki artışın en büyük sorumlularından olan, hastalarla sağlık çalışanlarını birbirlerine düşman eden sağlıkta dönüşüm programının yirminci yılındayız. “Artık hastanelerde sıra beklemeyeceksiniz; artık siz doktoru değil, doktor sizi bekleyecek.” şeklinde propagandaların yanında, sağlık kurumlarında idarenin baskısı ve performansa dayalı ek ödeme sistemi gibi uygulamaların tümü ile birlikte sağlığın ticarileşmesi hızlanırken sağlıkta şiddetin kapıları da sonuna kadar açılmış oldu. Sağlıkta dönüşüm programı ve aynı politikalar tarafından oluşturulmuş “beyaz reform” ile geçen 20 senenin sonunda hekim ve sağlık çalışanları olarak, sağlık kurumlarını cehenneme çeviren bu sağlık sistemini değiştirmeden sağlıkta şiddetin azalmayacağını çok iyi biliyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek her şeyden önce güçlü bir politik irade gerektirir. Sürekli günü kurtarmaya çalışan eylem ve söylemlerinden anlaşıldığı üzere kamu otoritesinin sağlıkta şiddeti önleme konusunda böyle bir iradeyi gösteremeyeceği anlaşılmaktadır" denildi.

"ŞİDDETİ UYGULAYAN VE BUNA KAYITSIZ KALANLARI AFFETMİYORUZ"

Güvenli çalışma ortamları istediklerinin altını çizen Aydın Tabip Odası; "Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak sağlıkta şiddete on yıllardır dikkat çekmekteyiz. Özellikle son 15 yıldır eylemlerle ve taleplerimizle sağlıkta şiddeti bitirebilmek için yoğun derecede mücadele ettik. Yasa teklifleri oluşturduk. Ancak ne yazık ki Bakanlık ve Kamu Otoritesi gerekli düzenlemeleri yapmadı ve ancak birimiz hayatını kaybettikten sonra sağlıkta şiddetle ilgili zayıf ddüzenlemeler yapmakla yetindi. Beyaz kod verilerini dahi kamuoyu ile paylaşmayı reddeden anlayış için maalesef sağlığın ticarileşmesi bizlerin yaşamı da dahil her şeyden daha büyük bir önem arz ediyor. Hayatımızı kaybetmemize kadar giden ve gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelen şiddeti uygulayanları ve buna kayıtsız kalanları asla affetmiyoruz. Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden kamu otoritesi sorumludur. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!" denildi.

@aydinhaberlericom

Arıcının haklı isyanı..

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom 👆👩‍🏭👩‍💻 Eğitim aşkı görenleri hayran bırakıyor 👩‍🦰 7 üniversite okudu onlarca sertifika aldı. Okumaktan asla vazgeçmeyen bir kadın o.. #aydınhaberleri #aydın #voxpoptr ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom

Çaya zam geldi..

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ