Aydın Kulis Gazetesi'nin haberine göre, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B., montaj yapan firmanın sahibi Halil T., makine mühendisleri Uğur İ ve Ramazan A. ile tutuksuz sanık elektrik mühendisi Nuri M, vefat eden  Zeren Ertaş'ın yakınları ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan Mustafa B, Halil T, Ramazan A ve Uğur İ'nin üzerlerine atılı bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçunu işlediklerinin sabit olduğuna dikkati çekerek sanıkların TCK 85/1, 22/3, 63 ve 53/6 maddeleri, Nuri M. hakkında ise TCK 85/1 ve 53/6 maddelerinin uygulanmasını istedi.

Aydın'da durdurulan araçta kokain ele geçirildi Aydın'da durdurulan araçta kokain ele geçirildi

Savcı, mevcut delil durumu, sanıkların tutuklu kaldığı süre de gözönüne alındığında sanıklar Halil T., Ramazan A. ve Uğur İ'nin hükümle birlikte tahliyelerine, yargılama aşamasında alınan bilirkişi raporunda asansörün bakım ve onarımını gerektiği gibi yerine getirmeyerek kazanın uluşmasında ana etken olduğu belirtilen asansör bakım görevlisi Mustafa B'nin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.Mütalaaya karşı savunma yapan Mustafa B, mütalaayı kabul etmediğini belirterek beratını istedi. Önceki savunmalarını tekrar ettiğini aktaran Uğur İ. de mütalaayı kabul etmediğini söyledi. Ramazan A. ise "Dört resmi raporun iki tanesinde tali kusurlu, iki tanesinde kusursuz gösterildim, raporlar birbiriyle uyumlu değildir. Beraat istiyorum." ifadelerini kullandı. Halil T. de 2020 yılında binadaki asansörün montaj işini düzgün bir şekilde yapıp teslim ettiğini savunarak, "8 ay bakımını yaptım. Benden sonra başka bakımcılara iş verildi. Bakımı düzgün yapılmadı, böyle bir kazaya sebebiyet verdi. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

SANIKLARIN CEASI BELLİ OLDU

Mütalaada maddi hatalar olduğunu öne süren Nuri M. ise "Ben sadece elektrik-elektronik mühendisi olarak proje çizdim. 4 yıl önce montajını yaptım, bakımı düzgün olmadığı için kaza olmuştur." şeklinde savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme, Mustafa B'ye, taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan 5 yıl, suçu bilinçli taksirle işlediğinden 6 yıl 8 ay, cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini göz önüne alarak 1/6 indirim uyguladı ve 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası ayrıca 2 yıl meslekten uzak kalmasına hükmetti.

Editör: Tuğba Aydın