Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ağustos ayında 3,5 milyar TL fazla veren merkezi yönetim bütçesine ilişkin, “Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor” dedi.

Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından bugün yaptığı değerlendirmede sıkı bütçe disiplininden şaşmadan, yatırıma ve büyümeye devam edileceğini belirtti. Nebati’nin paylaşımı şöyle:

“BÜTÇE AĞUSTOS AYINDA 3 MİLYAR 586 MİLYON LİRA FAZLA VERDİ: Mali disiplinden taviz vermeden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mali disiplinin önemli bir göstergesi olan merkezi yönetim bütçesi ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı.

İLK 8 AYDA 33,1 MİLYAR TL BÜTÇE FAZLASI: Yılın ilk 8 ayına ilişkin tablo 33 milyar 127 milyon liralık bütçe fazlasına ve 207 milyar 121 milyon liralık faiz dışı fazlaya işaret ediyor.

EKONOMİ POLİTİKALARIMIZ BÜYÜMEYİ BERABERİNDE GETİRİYOR: Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor. Yılın başından bu yana sürdürdüğümüz sıkı bütçe disiplininden şaşmadan yatırıma ve büyümeye devam.”