İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "74 ilde son 4 günde ruhsatsız silah taşıyanlara ve silah kaçakçılarına yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda; bin 284 ruhsatsız tabanca, 37 uzun namlulu tüfek, 170 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. 2 bin 368 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Halkımızın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerinin ve onlara silah temin edenlerin peşindeyiz. Onları adalete teslim etmeye kararlıyız" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından 'silah kaçakçılığı' ve 'ruhsatsız silah taşıma' suçlarının önlenmesine yönelik yapılan operasyonlarla ilgili açıklama yaptı.

Yerlikaya’nın açıklaması şöyle:

"İl Jandarma Komutanlıklarımız ve İl Emniyet Müdürlüklerimiz tarafından İstanbul, Adana, Konya, İzmir, Ankara, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Bursa, Gaziantep, Diyarbakır, Antalya, Malatya, Sakarya, Samsun, Kocaeli, Balıkesir, Tekirdağ, Mardin , Manisa, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş, Tokat, Aydın, Çorum, Denizli, Batman, Muğla, Ordu, Rize, Sivas, Kırıkkale, Elazığ, Trabzon, Uşak, Adıyaman, Aksaray, Ardahan, Düzce, Siirt, Tunceli, Amasya, Bingöl, Çanakkale, Eskişehir, Isparta, Kastamonu, Nevşehir, Niğde, Edirne, Erzincan, Kütahya, Şırnak, Van, Ağrı, Artvin, Giresun, Karaman, Kars, Kırklareli, Kilis, Afyonkarahisar, Erzurum, Muş, Zonguldak, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Hakkari, Sinop, Yalova ve Yozgat’ta yapılan operasyonlarda bin 284 ruhsatsız tabanca yakalandı. Bazı şehirlerimizde yakalanan ruhsatsız silahlar ile gözaltına alınan şüpheliler ise şöyle:

Aydınlı 7 firmaya ödül Aydınlı 7 firmaya ödül

İstanbul'da 2️66 tabanca 3️ uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 4️02 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Adana’da 1️42 tabanca, 1️ uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 1️80 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Konya’da 7️6 tabanca, 2 uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 8️5 şüpheli silah kaçakçısı gözaltına alındı.

İzmir’de 6️4 tabanca, 1️ uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 1️30 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Ankara’da 6️0 tabanca ele geçirildi. 1️00 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Mersin’de 5️2 tabanca 1️ uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 9️0 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Osmaniye’de 4️3 tabanca ele geçirildi. 1️2 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Şanlıurfa’da 3️9 tabanca ele geçirildi. 5️9 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Jandarmamızı ve Kahraman Emniyetimizi tebrik ediyorum. Aziz milletimiz müsterih olsun. Ruhsatsız silah temin edenlerle ve silah kaçakçılarıyla da mücadelemiz kararlılıkla sürecek."