Aydın Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Özdemir “Bu eğitim hem çocukların gelişimi açısından hem de ailelerin maddi yetersizlikler içerisinde bu eğitime ulaşabilmeleri açısından o kadar değerli ki… Böyle bir imkânın sunulmuş olması, özellikle de bu imkâna ulaşamayacak ailelerimizin çocuklarımızın yararlanıyor olması çok değerli” dedi. Özdemir gözlemlerini “Bizim veli olarak gözlemlediğimiz, yüzmeyi öğrenmek için vücut koordinasyonu yapmaları gerektiğinden çocukların hayat standartlarının artması da sağlanıyor. Özlem Başkan özel çocuklarımızın tümünün annesi olduğunu bu kursu da düzenleyerek gösteriyor” şeklinde ifade etti.

KİŞİYE ÖZEL YÜZME KURSU

Yüzme kursu Büyükşehir Belediyesi’nin eğitmenleri tarafından kişiye özel verilirken velilerden Emel Torun düşüncelerini “Otizmin tek çaresi eğitim. Bu eğitimi bize sağladıkları için Başkan Çerçioğlu’na çok teşekkür ederim. Spor çocuklarımız için çok önemli. İğneyle kuyu kazarken spor yaparak kepçeyle kazmaya başladık. Bizim gibi geliri düşük ailelerin bu tür kursları almasına imkân yok. Ücretsiz olarak bizi yararlandırdığı için Özlem Başkan’a minnettarım” sözleriyle ifade etti.

OTİZMDE MADDİ GÜÇ ÖNEMLİ

Oğlunun yüzmeyi çok sevdiğini belirten Nazik Tuncer ise “Sağ olsun başkanımız bize böyle bir imkân sundu. Hocalarımız da çok iyi, ilgileniyorlar. Otizmi oğlum 2 yaşındayken fark ettik ve 2 yaşından bu yana yüzüyor. Daha öncesinde sadece kelimeler söylerken yüzmeyle birlikte cümle kurmaya başladı. Otizmin tedavisi tamamen maddi güç ile alakalı. Eğer ki ailenin maddi gücü varsa, çocuğun da kapasitesi varsa çocuk çok daha hızlı ilerleyebiliyor. Bu sebeple Özlem Hanım’a minnettarız. Ne yapsak onun hakkını ödeyemeyiz” dedi.

‘OĞLUM ÇOK İLERLEDİ’

İki oğlundan birisinde otizm birisinde de öğrenme güçlüğü olduğunu söyleyen Ayşe Ergün, “İki oğlum için de düzenlenen özel eğitimler, spor aktiviteleri için çok teşekkür ederim. Oğlumun yüzme ile ilgili korkuları vardı, şu anda onu yendik. Ailelerin en büyük korkusu, kaygısı bizden sonra çocuklarımızın ne olacağı. En büyük isteğim çocuklarımın kendi kendilerine yetebilir hale gelmeleri. Benim oğlumun takıntıları çok fazlaydı. Bunların azalması anlamında çok ilerleme gördük. Özlem Başkan’a çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ