Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız saat 22:00’de dükkan kapatırken bazı zincir marketlerin otomatlarla 7/24 satış yapması, piyasada çok büyük bir haksız rekabet oluşturuyor. Esnafımız dükkanın önüne fazladan bir kasa koyduğunda bile kolluk kuvvetleri tarafından ceza verilirken zincir marketlerin her türlü emtiayı otomata koyması adil değil. Anayasa’nın 173. maddesinde de belirtildiği gibi, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Bunun için de yıllardır kangren haline gelen Perakende Yasası düzenlenerek zaman kaybedilmeden bu kuralsızlığın önüne geçilmeli” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bugün yaptığı açıklamada, zincir marketlerin ürün otomatlarıyla 24 saat satış yapmasının küçük esnafı olumsuz etkilediğini belirtti. Palandöken, şunları söyledi:

“Esnafımız saat 22:00’de dükkan kapatırken bazı zincir marketlerin otomatlarla 7/24 satış yapması, piyasada çok büyük bir haksız rekabet oluşturuyor. Esnafımız dükkanın önüne fazladan bir kasa koyduğunda bile kolluk kuvvetleri tarafından ceza verilirken zincir marketlerin her türlü emtiayı otomata koyması adil değil. Anayasa’nın 173. maddesinde de belirtildiği gibi, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Bunun için de yıllardır kangren haline gelen Perakende Yasası düzenlenerek zaman kaybedilmeden bu kuralsızlığın önüne geçilmeli.

Esnafın sattığı bütün ürünleri otomatlara koyup 24 saat satış yapmak, hakkaniyetle bağdaşmıyor. Bunların amacı, küçük esnafı bitirmekten başka bir şey değil. Esnafın ayakta kalması sadece bu insanların vicdanına terk edilmemeli. Bugün gıda ürünleri ile başlayıp yarın her türlü ürünü satacaklar. Piyasada fiyat istikrarsızlığının sürdüğü bir dönemde esnafımızın böyle büyük bir sermaye ile karşı karşıya bırakılması, küçük sermayesi ve yoğun emeği ile mücadele eden insanları yok eder. Esnaf ve sanatkarımızın ışığını söndüren bu mağduriyet acilen giderilmeli. Hükümetimiz, ilgili bakanlıklar ve Cumhurbaşkanımızın kararı ile Perakende Yasası güncellenmeli. Aksi halde esnafın iş yapma kabiliyeti kalmadığı gibi vatandaşın da fiyat istikrarı beklentisi kalmayacak.”