Çeşme Belediyesi ve Dokuz Eylül Rotary Kulübü iş birliğiyle, “14-21 Kasım Dünya Balıkçılık Haftası” için düzenlenecek etkinlikler, Aya Haralambos Kilisesi’nde yapılan söyleşi ve sergi ile başladı.

Denizler için farkındalık yaratmak amacıyla yürütülen etkinlikler kapsamında moderatörlüğünü A. Nedim Atilla’nın üstlendiği, “Osmanlı’dan Günümüze Su Ürünlerinin İşlenmesi” konulu söyleşi yapıldı. Açılış etkinliklerine, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın yanı sıra Yaşar Üniversitesi Gastronomi öğrencileri ve çok sayıda yurttaş da katıldı. 

Başkan Oran, konuya ilişkin şunları söyledi:

“ÜRETEREK ZENGİLEŞECEĞİZ”

“İklim krizinin etkileri, deniz kirliliği, bilinçsiz avlanmanın deniz ekosisteminde yarattığı hasarlar sonucunda denizlerimiz alarm veriyor. Balıkçılarımızın, tüketicilerimizin bu konuya çok hassas yaklaşmaları gerekiyor. Mevsiminde avlanmak, doğru derinlikte avlanmak, balıkların üreme süreçlerine saygı ile yaklaşmak çok önemli. Zor günlerden geçiyoruz. Ekonomik koşulların zorlayıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama hiçbirimizin, hiçbir konuda günü kurtarmak anlayışıyla davranma lüksümüz yok. Evet bugün denizlerimizin bereketiyle, sofralarımızı zenginleştireceğiz. Ama yarını yok saymayacağız.

Binlerce yıldır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, büyük oranda geçimini denizlerden sağlayan Ildırımızda gerçekleştirdiğimiz ‘Balığa Gel’ etkinliğimizi bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak üzerine kuruyoruz. Ildır’da, Şifne’de, Dalyan’da, Çiftlik’te, Çeşmemizin dört bir köşesinde balıkçılarımıza destek olacak, denizle kucaklaşacağız. Üreterek zenginleşeceğiz, paylaşarak büyüyeceğiz. Balığa gel etkinliğimize katılan herkese ‘Rastgele!”