HABER: TUĞBA AYDIN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın'ın önceki dönemlerde il başkanlığı ve partinin çeşitli kademelerinde görev yapmış ismi Bayram İnci, ses getirecek açıklamalarda bulundu. Partisinin 38. Olağan Kurultayı, öncesinde değişime ve parti içi demokrasiye dikkati çeken İnci, seçmende oluşan duygusal kopuş tehlikesinden de bahsetti. İnci açıklamasında, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet Halk Partisinin 1931 yılındaki 3. Olağan Kurultayında; “Partide bir yanlışı, bir eksikliği gördüğünüz zaman kayıtsız, şartsız eleştireceksiniz. Yapılan herhangi bir yanlışa müsamaha göstermek, son derece yanlıştır; mahsuru faydasından büyük olur.” demiştir. Biz düşünce özgürlüğünü, fikir ve inanç özgürlüğünü savunan bir partiyiz. Eleştirilere hoşgörüyle yaklaşmalıyız. Parti içerisinde görülen bir yanlışı dile getirmek partiye zarar vermez. Partiyi temsil noktasında olanların yaptığı yanlışlar partiye büyük zarar verir. Bizim görevimiz bu yanlışları gördüğümüzde uyarmak. Ben Aydın Cumhuriyet Halk Partisi örgütünde Efeler ilçe başkanlığı ve Aydın il başkanlığı yaptım. Gelinen noktada partimle ilgili, ülkemle ilgili, geleceğimizle ilgili kendimi sorumlu hissediyorum. Siyaseti kişisel ikbalim için yapmadım, zenginleşme aracı olarak görmedim. Gerek yaptığım meslek gereği, gerekse ideolojim gereği benim için söz konusu vatansa, gerisi teferruattır” dedi.

“DEĞİŞİM ZARURİ BİR İHTİYAÇTIR”

İŞKAD Start-Up Yarışması girişimci kadınları bekliyor İŞKAD Start-Up Yarışması girişimci kadınları bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, cumhuriyetin kurucu ilke ve değerlerine bağlı,
çağdaş, sosyal demokrat bir parti olduğunu sözlerine ekleyen İnci, “Cumhuriyet Halk Partisi değişimin partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi büyük dönüşümlerin partisidir. Kurultay öncesi medyanın Cumhuriyet Halk Partisi’nin yakın uzak tüm yelpazesinde yer alan haberler, yorumlar daha çok parti içine ve partinin çizgisine yönelik. Elbette bunu yadırgamamak gerekir.  Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncelikli yapması gereken, iç düzenini en iyi hale getirmek. Ama hemen devamında da yerel seçim için mutlak seçenek olduğunu göstermek. Özünde biri ötekinden kopuk değil. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin tabanında da örgüt kadrolarında da temel beklenti, kurultaydan güçlenerek çıkılması ve devamında partinin tamamen dışa dönük hale gelmesi. Bunun başlıca yolu da partiden kimsenin dışlanmaması, genel anlatımla “ötekileştirme” olmaması. Değişim, bir durumdan diğer duruma geçmeyi, farklılaşmayı gerektiren bir süreçtir. Yıllardır içinde bulunulan aynı olma durumu edilgen ve başarısız bir sonuç yaratmıştır. Partimiz için değişim zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir” şeklinde belirtti.

“SOĞUMA VE UMUTSUZLUK MEYDANA GELDİ”

Değişim artık kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İnci, “Aynı şeyleri yaparak, aynı kişilerle farklı sonuç elde edemezsiniz. Parti içi demokrasiyi çok iyi tesis etmek lazım. Demokrasiyi önce kendi partinin içinde gerçekleştireceksin ki, dışarıda da inandırıcılığın olacak. Yerel seçimden önce yeni bir heyecan ve umuda ihtiyaç var. İnsanlar çok rahat kazanılabilecek denilen bir seçim kaybedilince demoralize oldu. Partiden duygusal kopuşlar oldu, soğuma ve umutsuzluk meydana geldi. Bizim umudu yeniden örgütlememiz, heyecanı yeniden sağlamamız lazım. Demokratik tüzüğe kavuşmak lazım. Yerel yöneticiler ve milletvekilleri de ön seçimle belirlenmeli. Parti üyeleri karar aşamasına sokulmalı” ifadelerini kullandı.

“DOĞRULARI SÖYLEMEKTEN KORKMAYINIZ”

Son olarak ön seçimin önemine işaret eden İnci, “Ön seçim, seçilenlerin üyelere karşı sorumluluğunu güçlendirecek, üyeleri öncelikli hale getirecektir. Öncelikle zihniyetin değişmesi lazım. Parti içi iktidarı genel iktidara tercih eden anlayıştan kurtulmak lazım. Bizim hedefimiz genelde ve yerelde iktidara gelmek olmalı. Milletvekili ve belediye başkanları örgütü dizayn etmemeli. Demokrasi, mahallenin delege seçimlerinden başlar. Tabanın iradesi yukarıya yansımalı. Ben de değişimi savunuyorum. Partide vefa, dayanışma, sevgi ve saygıyla dayalı bir yol arkadaşlığı olmalı. Zaten Cumhuriyet Halk Partili olmak demek, değişime cesaret edebilmek ve değiştirmek demektir. Yine Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitireyim “ Doğruları söylemekten korkmayınız” dedi.

SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ