Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin de yaralandığı tren faciasına ilişkin yargılamaya Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Çorlu Halk Eğitim Merkezinde yapıldı. Duruşmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çorlu'da yakınlarını kaybeden aileler, hukukçular ve birçok siyasi parti temsilcisi katıldı. Duruşma arasında gelen belgeler okundu. Son sözü sorulan sanıklar, ekleyecek bir şeyleri olmadıklarını, suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını talep etti.

BİLİNÇLİ TAKSİR'DEN HAPİS CEZASI VE TUTUKLAMA KARARI

Verilen aranın ardından Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Dönemin (TCDD) 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 17 yıl 6 ay, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 16 yıl 3 ay, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 13 yıl 9 ay, TCDD Bölge Müdürü Nihat Aslan da aynı suçtan, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca hükümle birlikte tutuklanmalarına karar verildi.

5 SANIK HAKKINDA "TAKSİRLE ÖLÜME VE YARALANMAYA SEBEP OLMA" SUÇUNDAN HAPİS CEZASI

Tevfik Baran Önder hakkında,  “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 10 yıl, Deniz Parla, Kubilay Başkaya, Levent Muammer Meriçli, “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 9’ar yıl 2’şer ay, Nizamettin Aras’ın aynı suçtan 8 yıl 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına hükmetti. Mahkeme bu sanıklar hakkında adli kontrol şartları uygulanmasına karar verdi.

Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası'nı kazandı Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası'nı kazandı

4 SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI

Mahkeme heyeti, Celaleddin Çabuk, Çetin Yıldırım, Burhan Ortancıl ve Levent Kaytan’ ın da beraatlarına karar verdi.

ÖZGÜR ÖZEL'E TEŞEKKÜR

Kararın verildiği anlarda Çorlu'da yakınlarını kaybeden aileler duruşmayı izleyen CHP lideri Özgür Ozel'e teşekkür etti. Özel de bir annenin elini öptü. Karar anlarında bazı aileler de gözyaşlarını tutamadı.