Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin 13 sanığın "taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan yargılandığı davanın bugünkü duruşması Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çorlu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda başladı. 

Duruşma öncesi, kazada yakınlarını kaybedenler aileler ve avukatları Çorlu Santral önünde bir araya gelerek duruşmanın yapıldığı eğitim merkezine yürüdü. Yürüyüşe, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de katıldı. 

MISRA ÖZ: BİZ BURADAN ARTIK ELİMİZ BOŞ DÖNMEK İSTEMİYORTUZ

Yürüyüşün tamamlandığı Çorlu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nun önünde basın açıklaması yapan kazada eski eşi Hakan Sel ile oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz, “Bir önceki duruşma talep ettiğimiz rapor umarım iyi şekilde gelmiştir. Tanıkların ifadesi umarım iyi şekilde karşımıza çıkmıştır. Biz buradan artık elimiz boş dönmek istemiyoruz. 'Bu kapıdan adaletle çıktık' demek istiyoruz. Sizlere çıkışta görüşmek üzere herkesin emeğine sağlık” dedi.

ZELİHA GÜVENÇ BİLGİN: YAKAN TOP OYNAMAYA DEVAM EDİYORUZ, AMA O TOP BİR GÜN BİZDE KALACAK

Kazada yakınlarını kaybeden Zeliha Güvenç Bilgin de şunları söyledi:

“Çorlu tren katliamının altıncı yılında 14. duruşmasında yeniden birlikteyiz Üst düzey yöneticiler yargılanmadığı sürece ‘Çorlu Tren Katliamı’ davası kapanmayacaktır. Biz bunun sözünü ilk önce kaybettiğimiz 25 cana verdik, sonra bizlere inanan sizlere. Ve dimdik bir şekilde buradayım. Evladımın, kardeşlerimin 25 canın adaletini sormak için hesabını Çorlu'nun bizim için, hepimiz için ezilen adaleti bulmak için buradayız. Haydi bismillah diyoruz. Yakan top oynamaya yeniden devam ediyoruz. Ama inşallah o top bir gün bizde kalacak. Teşekkür ediyoruz hepinize.”