Depremzedelerin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde oy kullanabilmesi için yeni adres beyanı süresi bugün doluyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Afetzede vatandaşlarımız, geçici yerlere yönelik yeni adres beyanını 17 Mart saat 23.59'a kadar nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilecektir” açıklamasını yaptı.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve geçici ikametgahlarda barınan vatandaşların 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanabilmesi için 17 Mart saat 23.59’a kadar yeni adres beyanlarında bulunmaları gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre depremden etkilenen vatandaşlar, yeni adres beyanı için işlemlerini nüfus müdürlüklerinden, e-devlet üzerinden veya nüfusmatiklerden yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"14 Mayıs seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının kullanılabilmesi adına afetzede vatandaşlarımız; diğer il veya ilçelerden birine taşınmışsa taşındığı yerdeki adrese (yurt, otel, pansiyon gibi geçici yerler dahil); aynı il veya ilçe içindeki ikamet adresi dışında başka bir konut, prefabrik ev, yurt, konteyner, çadır kent, huzurevi ve benzeri yerde barınıyorsa bu tür geçici yerlere yönelik yeni adres beyanını 17 Mart saat 23.59'a kadar nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilecektir.

18 MART’TAN İTİBAREN ADRES BEYANI İŞLEMLERİ, İLÇE SEÇİM KURULU KARARIYLA YAPILCAK

18 Mart tarihinden itibaren ise adres beyanına dair işlemler, ilçe seçim kurullarının kararıyla yapılacaktır."