Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, Engin Polat ve Dilan Polat'ın da aralarında olduğu şüphelilerle ilgili, "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet" suçlarından başlatılan soruşturmada 24 kişi gözaltına alınmıştı. 

İlk Operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden emniyetteki işlemleri tamamlanan 18'i Anadolu Adliyesi'ne sevk edilmişlerdi. Bu şüphelilerden Dilan Polat ve Engin Polat'ın da aralarında yer aldığı 12'si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Polat çiftiyle beraber tutuklanan 10 kişi arasında Engin Polat'ın kardeşi Alper Kürşat Polat, babası Sezgin Polat, Dilan Polat'ın kardeşleri Sıla Doğu ve Can Doğu da bulunuyordu.

İlk operasyonun ardından aynı soruşturma kapsamında Ankara’da 4, İstanbul’da 3 şüpheli daha gözaltına alınarak emniyete getirilmişti.  Emniyetteki işlemleri tamamlanan Uğurcan Ayyıldız, Gözde Bilgiç, İsmail Bilgiç, Kübra Doğan, Mustafa Özalp isimli şüpheliler Kartal'daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi. Şüphelilerden 2'si ise adli kontrol şartıyla emniyetten serbest bırakıldı.