SEYFİ ÇELİKKAYA

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından Yozgat'ta Bozok Erkek Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen Şanlıdal ailesinin 20 yaşındaki down sendromlu çocukları Ahmet Şamil Şanlıdal’ın askerlik hayali gerçeğe dönüştü. Şanlıdal, Yozgat İl Jandarma Komutanlığı’nda bir günlük askerlik yaptı.

Beş kişiden oluşan Şanlıdal ailesi, deprem sonrasında Kahramanmaraş’tan Yozgat’a gelerek, Bozok Öğrenci Yurduna yerleştirildi. Down sendromlu Ahmet Şamil Şanlıdal'ın yurt ortamında sürekli asker olmak istediğini söylediğini, görevli güvenlik görevlilerine asker selamı verdiğini ve kendi komutu ile uygun adım yürüyüşler yaptığını öğrenen Yozgat İl Jandarma Komutanı Albay Halil Başer, down sendromlu gencin hayalinin gerçekleştirilmesi için gereken hazırlığın yapılmasını istedi.

ASTSUBAY KIYAFETİ GİYDİ, HAYALİ GERÇEK OLDU

Yozgat İl Jandarma Komutanlığından bir ekip, down sendromlu Ahmet Şamil Şanlıdal ile birlikte annesi Mediha, babası Mehmet ve iki ağabeyi “size Yozgat’ı gezdirmek üzere görevlendirildik” diyerek araç ile komutanlık yerleşkesine getirdi. Burada down sendromlu genç ve yakınları, Yozgat İl Jandarma Komutanı Albay Halil Başer ve personeli tarafından karşılandı. Albay Başer, “Sen asker olmak istiyormuşsun, seni asker yapacağız” diyerek, Ahmet Şamil Şanlıdal’ın koluna girdi, birlikte karargaha geçtiler. 20 yaşına geldiği için askerlik görevini yerine getirmek isteyen gence, astsubay kıyafeti giydirildi. Sevinci yüzüne yansıyan gence Albay Başer, bir kalem ve Türk bayrağı hediye ederken, “Sen artık bizim askerimizsin. Bir süre sonra da diğer personelimizle birlikte yemin törenine katılıp, sorasında da tezkereni alacaksın, emekli olacaksın” dedi.

"HAYALİMİZ GERÇEK OLDU, OĞLUM ÇOK MUTLU"

Down sendromlu oğlunun 20 yaşında olduğunu belirten anne Mediha Coşgun Şanlıdal, Yozgat’a Kahramanmaraş'tan eşi ve 4 çocuğu ile geldiklerini hatırlattı. Yaşananlar karşısında şaşkınlığını gizlemekte zorlanan anne Şanlıdal, "Şu anda çok mutluyum. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bizi bu güzel güne hazırlayan bütün askerlerimize, komutanlarımıza çok teşekkür ediyorum. O kadar güzel bir sürpriz oldu. Hiç beklemiyorduk, çok mutluyuz. Hayalimiz gerçek oldu, oğlum çok mutlu. Hayaliydi, gerçek oldu. Bugünü bize yaşattınız" ifadeleriyle duygularını anlattı.

Down sendromlu Ahmet Şamil Şanlıdal'a önce karargah gezdirildi, sonra da emniyet ve asayiş görevleri ile devriye hizmetlerinde erken ikaz sağlayarak jandarmanın etkinliğinin artırılmasına katkı sağlayan köpek timinin gösterisi izlettirildi. Şanlıdal, daha sonra ailesiyle birlikte kaldıkları yurda götürüldü.

Kaynak: anka