banner25

banner24

Bakan Nebati'den vergi kaçakçılığı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bakanlığımız vergi müfettişlerince son yıllarda yapılan vergi incelemeleri sonucunda, vergi kaçakçılığı nedeniyle 4,5 milyar TL’yi aşan tutarda vergi iade talebini reddettik ve geri aldık, ilgililer hakkında 12 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önerdik.Yapılan incelemeler sonucunda, vergi kaçakçılığı nedeniyle ilgili kişiler hakkında 2 bin 916 adet vergi suçu raporu düzenleyerek Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk” dedi.

EKONOMİ 27.11.2022, 12:38
Bakan Nebati'den vergi kaçakçılığı açıklaması

Nureddin Nebati, vergi kaçakçılığı ve haksız vergi iadeleriyle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bugün sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 4,5 milyar TL’yi aşan vergi iade talebinin reddedildiğini ve 2 bin 916 adet vergi suçunun raporlanarak suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Nebati’nin açıklaması şöyle:

“VERGİ İADELERİ RİSKLİ MÜKELLEFLER HAKKINDA İNCELEME: Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi müfettişleri, terörün finansmanını önleme ve vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadesi almaya çalışanlarla mücadelede yoğun çaba göstermeye devam ediyor. Bu doğrultuda, Bakanlığımızca yapılan analizler sonucunda, talep ettiği veya aldığı vergi iadeleri riskli olduğu değerlendirilen mükellefler hakkında vergi incelemeleri yürütüyoruz.

12 MİLYAR TL’Yİ AŞAN TUTARDA VERGİ VE CEZA ÖNERDİK: Yürüttüğümüz vergi incelemeleri ve denetimlerde masumiyet karinesini gözetmekle birlikte 85 milyon vatandaşımızın emanetinin bilincinde olarak Hazine’nin vergi kaybına neden olacak tüm vergi kaçakçılığı girişimleriyle mücadele edeceğiz. Bakanlığımız vergi müfettişlerince son yıllarda yapılan vergi incelemeleri sonucunda, vergi kaçakçılığı nedeniyle 4,5 milyar TL’yi aşan tutarda vergi iade talebini reddettik ve geri aldık, ilgililer hakkında 12 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önerdik.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI NEDENİYLE 2 BİN 916 SUÇ RAPORU DÜZENLENDİ: Yapılan incelemeler sonucunda, vergi kaçakçılığı nedeniyle ilgili kişiler hakkında 2 bin 916 adet vergi suçu raporu düzenleyerek Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Yaptığımız düzenlemeler ve teşviklerle yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı desteklemeye devam ederken vergi kaçakçılığı yoluyla, haksız vergi iadeleriyle kamuyu zarara uğratmaya çalışanlarla etkin mücadeleye yönelik vergi incelemeleri ve denetimlerine devam edeceğiz.”

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)