Flaş dolar tahmini: Ne zaman 17 TL'yi geçecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ile ilgili peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam edeceği yönündeki öngörüler güçlenince piyasalardaki yangın körüklenmişti. İki ünlü ekonomist Remiz Özdemir ve Evren Devrim Zelyut Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili yaptıkları değerlendirmelerde korkutan tahminlerde bulundu. Dolar için yeni rakam veren Zelyut ocak ayını işaret ederken, Özdemir ise 'TL henüz dayak yemedi' dedi.

EKONOMİ 24.11.2021, 13:30
Flaş dolar tahmini: Ne zaman 17 TL'yi geçecek?

Dolar/TL , Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın göreve yeniden aday gösterilmesi sonrasında 13'ü aşarak rekor tazeledi. Euro/TL ise 15 seviyesine çıktı.

İş dünyası ve vatandaşlar bu kaosun sona erip ermeyeceğini tartışmaya başladı. Ekonomisler de bir yandan kabineye bu konuda tavsiye ve uyarılarda bulunurken ekonomist Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut'tan çok çarpıcı Türkiye ve dolar analizi geldi.

Her iki ekonomist de doların bu rakamlarda durmayacağını belirterek 17 liranın üstünü işaret etti. Özellikle Remiz Özdemir'in kullandığı ifadeler korkuttu ve "Türk lirası henüz dayak yemedi" diyerek 2022 yılının ilk üç ayını gösterdi.

YouTube üzerinden bir program yapan iki ekonomist gündeme dair açıklamalar yaptı. 

Evren Devrim Zelyut, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Bakın bundan sonra ne olacak. Bu kur böyle 12 lirada sadece tabelada kalmayacak. Girdi maliyetleri nedeniyle kur geçişgenliği 1000 kere dedim 1001'inci kez diyorum. Yine korkunç bir enflasyon geliyor. Büyük bir enflasyon dalgası geliyor. Bu enflasyorn firmalarımızdan gelecek ve bizi vuracak. Ve iş bununla da kalmıyor. Küresel enflasyon artıyor, ABD'de Avrupa'da. Ve bunun üstüne asıl şenlik FED. FED, faizi 2022 ocak şubat ayında artırdığı zaman görün bakalım bu üç etki yan yana gelidiğinde Türkiyle enflasyonu, küresel enflasyon ve FED faiz artırımı geldiğinde dolarda 17 Plus diyeceğiz. Bunu durduracak tek bir şey var. Akıllı uslu ekonomi politikaları... Bütçede tasarruf yaparak kaynakları korumak lazım. Bunları yapmazsak eğer dolarda 17 TL bizim kapımızı çalacak, bir, iki, ay üç içinde."

Evren Devrim Zelyut'un değerlendirmelerine katılan Remzi Özdemir ise, "Ben de şu anki dövizde yaşanan kur krizini bir fragman olarak görüyorum. 2022 yılında yaşanacak büyük krizin adı FED. Faiz artışı krizi. Türk lirası henüz dayak yemedi. Bu bizim kendi kendimizi dövmemiz. Asıl büyük şok yurt dışından gelecek. ABD'den FED'den gelecek. Faiz artışılla birlikte Türk lirası çok büyük dayak yiyecek. Çünkü elimizde para yok, Merkez Bankası'nda para yok." tespitinde ve uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)