Gaziemir Belediyesi, 2022 yılı boyunca 24 konser, 52 tiyatro, sekiz sinema film gösterimi, 32 atölye, beş sergi ve altı panel düzenleyerek, yurttaşların kültür sanat dolu bir yıl geçirmesine katkıda bulundu.

Belediye'nin kültür sanat çalışmaları kapsamında 2022 yılında 24 konser, 52 tiyatro, sekiz sinema film gösterimi, 32 atölye, beş sergi ve altı da panel düzenlendi. Etkinliklerde birçok profesyonel ve amatör sanatçı sahne aldı. Tiyatrolarda, ünlü sanatçılar ve amatör topluluklar, oyunlarını sahneledi. 18 yetişkin tiyatrosu, 34 çocuk tiyatrosu olmak üzere toplam 52 tiyatro oyunu sahnelendi. Etkinlik takviminde sekiz sinema filminin gösterimi de yapıldı. Açık havada düzenlenen sinema gösterimlerinde yurttaşlar, keyifli zaman geçirdi. 

24 KONSER DÜZENLENDİ 

Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği 24 konserde, müzik toplulukları ve sanatçılar ezgilerini Gaziemirli dinleyici için seslendirdi. Cumhuriyet Bayramı’nda şef Musa Göçmen yönetiminde sahne alan SenfoRock, Cumhuriyet’in 99’uncu yılı için performans gösterdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda sahne alan Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun seslendirdiği şarkılara, alanı dolduran binlerce genç hayranı hep birlikte eşlik etti. Üniversite sınavına girecek gençlere moral vermek için Festival Alanı’nda düzenlenen konserde sahne alan Oğuz Koç, şarkılarını alanı dolduran binlerce genç hayranıyla birlikte seslendirdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde konser veren Yeni Türkü, performansıyla Gaziemirlilere unutamayacakları bir konser yaşattı. Festival Alanı’nda sahne alan Hakan Aysev, ezgilerini Gaziemirliler için seslendirdi. Yılın son konserinde ise Cihat Aşkın, Görkem Ezgi Yıldırım ile Tevfik Rodos sahne aldı. Türk Valsleri Yeni Yıl Konseri’nde Görkem Ezgi Yıldırım ile Tevfik Rodos’un seslendirdiği valsler eşliğinde Gaziemirliler yeni yıla coşkulu bir başlangıç yaptı.

Düzenlenen panellerde ise akademisyenler ile uzmanlar bilgilerini Gaziemirli yurttaşlarla paylaştı. Belediye’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği ‘Zafere Giden Yol’ panelinde, Prof. Dr. İlber Ortaylı, büyük zafere giden süreçte yaşanan tarihi gelişmeleri Gaziemirlilere anlattı. 

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI 

Gaziemir’de dokuz gün süren 23 Nisan coşkusuna, yedi ilden 135 çocuk katıldı. Çocuklar, Atatürk’ün kendilerine armağan ettiği bayramlarını coşkuyla kutladı. Şenlik kapsamında düzenlenen müzikallerle çocuklar, sevdikleri çizgi film kahramanlarıyla bir araya geldi. Festival Alanı’nda ve Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nda sahnelenen Kral Şakir, Niloya, Sevimli Dostlar, Pijamaskeliler, Kaptan Pengu ve Arkadaşları isimli müzikal gösterileriyle çocuklar, keyifli saatler yaşadı. Festival Alanı’nda sahne alan Yeşil Senfoni Orkestrası, klasikleşen çizgi filmlerin müziklerini seslendirdiği konseriyle çocuklara eğlenceli saatler yaşattı. 

Belediye’nin çocuklara tiyatro sevgisi aşılamak amacıyla düzenlediği Adile Naşit Çocuk Tiyatrosu Günleri’nde ve yıl boyunca süren gösterimlerde binlerce minik izleyiciyi tiyatroyla buluşturdu. Atatürk Kültür Merkezi’nde ve Sarnıç Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatroları izleyen çocuklar, sanatın büyülü dünyasında yolculuğa çıktı. Belediye’nin düzenlediği Minik Ressamlar Atölyesi’ne katılan çocuklar da resim eğitmenleri eşliğinde yeteneklerini tuvale döktü.

ÇEVRE VE DOĞA TEMALI 40 ATÖLYE 

Festival Alanı’nda düzenlenen çevre ve doğa temalı 40 farklı atölyeye katılan binlerce çocuk, hem yeteneklerini keşfetti, hem de eğlenceli saatler yaşadı. Festival Alanı’ndaki Kitap Fuarı’nda da çocuklar birbirinden güzel kitaplarla buluştu. Her gün farklı bir mahallede yapılan 23 Nisan Park Şenlikleri’yle de çocuklar bayramlarını gönüllerince eğlenerek kutladı.